REPORTÁŽ: Déšť milovníky cyklistiky neodradil, Hradcem Králové jich projelo 250

I přes deštivé počasí přilákal 16. ročník akce Město na kolech v Hradci Králové 250 účastníků na kolech, koloběžkách či odrážedlech. Akce, kterou pořádala Královéhradecká krajská organizace Sport pro všechny ve spolupráci s magistrátem, byla součástí projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi a jejím mediálním partnerem byl Deník.

Věkové rozpětí zájemců o zdravý pohyb bylo opravdu velké – od mrňousků, kteří sotva nastoupili do školky, až po čilé osmdesátníky. Na společnou projížďku se tradičně vydali také prvorepublikoví elegáni na historických bicyklech. Nechyběli ani cyklisté z okolních měst a obcí. Dorazili například nadšenci z Chlumce nad Cidlinou či z Opatovic nad Labem.

Mezi cyklistickým pelotonem bylo také mnoho rodin. Hana Honosková z Hradce Králové přijela s mužem a dvěma dětmi. Patří k těm, kteří Město na kolech navštěvují pravidelně. “Letos jsme tu už po dvanácté,” prozradila. Déšť a chladné počasí je prý od oblíbené společné projížďky nemohly odradit.

Manželé Jiří a Radka Tilgnerovi z Hradce Králové jsou sportovní rodina – zúčastnili se i se třemi syny Jáchymem, Jonášem a Šimonem, kteří jezdí na kole od svých čtyř let. „Jsme tu poprvé a těšíme se. Počasí nás neodradilo, vždyť se říká, že není špatné počasí, jen špatné oblečení. Projížďka se nám líbila, nemělo to chybu, spokojeni byli i všichni synové. Užili jsme si to. Já na koloběžce, ostatní na kolech,“ svěřila se hlava rodiny

Osmdesátiletý Miloslav Ježek přicestoval z nedalekého Chlumce nad Cidlinou vlakem, Města na kolech se zúčastňuje pravidelně. Býval aktivním cyklistou, jezdil závody a ještě dnes vyráží v partě deseti dříve narozených na akce nejen do nejbližšího okolí. „Byl jsem tu ještě v době, kdy to byl závod, a já tenkrát skončil ve své kategorii druhý. Dnes tady mám kolo, které vyrobila Zbrojovka Strakonice v roce 1935 a je pořád funkční – stačí jen trochu promazat. Moc se mi ta projížďka líbí, je to dobrý nápad, člověk se nemusí nikam honit a může se v klidu projet po pěkné trase městem. Počasí mně nevadí, lepší než nějaký pařák,“ pochvaloval si.

Náladu všem startujícím zpříjemňovaly hned dvě kapely – Do klobouku v místě startu a cíle a Trio Rio na trati. Oživením byla pěkná vystoupení oddílu mažoretek z odboru SPV Předměřice vedené trenérkou Lenka Fišerová a skupiny Cheeky Cheerky z AC Clubu Hip Hop Gábiny Baskové, které vede trenérka Aneta Brindová.

Pořadatelé v cíli aktéry také oceňovali – ceny převzali nejstarší účastníci J. Jundruchová a Z. Javůrek, nejmladší A. Honková a Š. Tilgner, nejpočetnější tým sestavily rodiny Beránkových a vozíčkářka A. Kohoutová.

„Všichni se těšili na naši tradiční tombolu, v níž jsme losovali šedesát hodnotných cen, které většinou tvořily cyklistické potřeby,“ uvedla jedna z organizátorek Gabriela Doksanská.