REPORTÁŽ: Dětský den v Říčanech už tradičně ovládlo ragby

O tom, že jsou skutečně ragbyovým městem, podaly Říčany opět důkaz v neděli 10. června. Už v 9 hodin ráno zde na Stadionu Josefa Kohouta v Široké ulici propukly oslavy dětského dne. A ten byl už počtrnácté zasvěcený výhradně ragby! Už tradičně sem zamířila tisícovka vyznavačů toho mužného sportu – nejen chlapců, ale i dívek. Těm nejmenším přitom byly teprve tři roky!

Sto sedmdesát dobrovolníků z řad hráčů i hráček, jejich rodičů, trenérů, ale i fanoušků klubu RC Mountfield Říčany, kteří se podíleli na organizaci celé akce, se muselo hned od začátku jaksepatří ohánět. Vždyť pouze v průběhu první hodiny dorazilo pět stovek dětí ve věku tři až dvanáct let, což v doprovodu rodičů představovalo více než tisíc účastníků. A během dne si ragbyové dovednosti a soutěže přišlo vyzkoušet dalších zhruba pět set mládežníků.

„Dětský den na ragby pořádáme nejen proto, že rádi děláme dětem radost, ale také máme jedinečnou příležitost popularizovat ragby a ukázat jeho krásu rodičům, kteří tento sport neznají nebo ho vnímají jako nebezpečný,“ připomněl David Frydrych, prezident Rugby Club Mountfield Říčany.

Ve městě a okolí je o tento sport gentlemanů opravdu velký zájem. Malí aktéři si mohli vyzkoušet na dvaceti stanovištích prvky ragbyového tréninku, osahat si míč a seznámit se i se sedmičkovým ragby. Pořadatelé dětem vydali karty, se kterými obcházeli jednotlivá stanoviště a za splnění zadaných úkolů získali potřebná razítka. Absolvovali například překážkovou dráhu, slalom mezi tyčkami, běh v holínkách, skákání v pytlích, běh s míčem na lžíci, ale i speciální ragbyové dovednosti – hod ragbyovou šiškou na válec nebo do území, kop na „háčko“, narážení do nárazníků, probíhání mezi válci, položení pětky a mnoho dalších aktivit.

Po skončení vydařeného dětského dne, kterému přálo i nádherné počasí, si zahráli zápas starší děti proti mladším. Po jeho skončení si všichni účastníci za asistence rodičů zakřičeli oblíbený pokřik “Hrom tě vem…!” Pak už si všichni zakousli se do skvělých hamburgerů a užívali si zbytku příjemného nedělního odpoledne, v němž se uskutečnilo celoklubové setkání za účasti bývalých hráčů a hráček, funkcionáře, jejich rodičů i prarodičů a fanoušků.