REPORTÁŽ: Dětští účastníci Malevil Cupu si odnesli medaile ze sklárny vyrábějící poháry pro Tour de France

Lužickými horami a Žitavskými horami v sobotu 20. června prohnal peloton cyklistů na horských kolech. Na programu byl 16. ročník maratonského závodu Malevil Cup, jenž je učen nejen špičkovým závodníkům vysoké mezinárodní úrovně, ale také amatérským vyznavačům cyklistiky a rodinám s dětmi. Navzdory nepříznivému a deštivému počasí se na startu objevilo 1 177 účastníků ze třinácti zemí.

MalevilCentrum závodu byl tradičně  Ranč Malevil u Heřmanic v Podještědí. Dospělé závodníky prověřily náročné trasy vedená po území Libereckého kraje i Německa v okolí měst Oybin a Groschenau o délkách 100 (354 jezdců), 65 (130) a 40 (93) km. A protože se pořadatelé drží hesla, že Malevil Cup je pro všechny, byly i letos jeho součástí dětské závody a rodinná Čokojízda.

„Nevlídné počasí určitě ovlivnilo celkovou účast, která byla zhruba o třetinu nižší – projevilo se to zejména v dětských závodech. Ale i tak se zde sešlo 150 statečných dětí, které se vydaly na trať samy nebo v doprovodu rodičů. Zatímco loni startovalo v Čokojízdě 150 rodinných týmů, letos jen 93. Ale i tak měl letošní Malevil Cup velice dobrou organizační i sportovní úroveň,“ řekl hlavní organizátor akce Radek Patrák z z Pakli sport klubu Jablonné v Podještědí.

Role startéra malevilského maratonu se ujal hlavní servisman České biatlonové reprezentace Danillo Müller. Na start čtyřicítky se postavili například i reprezentační kouč biatlonu Marek Lejsek nebo hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

V pořadí šestnáctým vítězem Malevil Cupu se stal Filip Adel, ženský triumf putuje do Velké Británie zásluhou Catherine Williamsonová.

„Účastníci dostali speciální balíček s ponožkami a čelenkou, každý si odnesl na památku také diplom. Všechna dítka obdržela také pamětní medaili, kterou vyrobila sklárna Ajeto Lindava. Ta mimochodem dodává poháry, které dostávají nejúspěšnější závodníci na cyklistické Tour de France!“ připomněl Radek Patrák.

Pro děti i rodiče byl připraven také bohatý doprovodný program a celou akci poté úspěšně završila tradiční večerní Bikepárty v Malevilské jízdárně.

Součástí Malevil Cupu však byl rovněž významný charitativní počin. Koupí tabulky přírodní čokolády Mana s názvem závodu přispěli aktéři na chráněnou dílnu i na projekt darujzivot.cz Českého registru dárců krvetvorných buněk a boje proti leukémii.

„Uspořádali jsme aukci, do níž jsme zařadili trička od českých biatlonových reprezentantů nebo běžky Lukáše Bauera. A společně s příspěvkem od handicapovaných cyklistů Černí koně se podařilo vybrat částku 24 700 korun,“ uvedl Radek Patrák.

 

Kompletní výsledky závodu najdete na: http://sportsoft.cz/cs/zavod/overview/1528.