REPORTÁŽ: Devatenáctý ročník bohumínského běhu nabídl devatenáct kategorií

Běh ulicemi Bohumína přilákal na start 422 závodníků, z toho bylo 340 mládeže. 19. ročník nabídl devatenáct kategorií od osmdesátimetrové tratě pro rodiče s mrňaty (ročník narození 2011 a mladší) až po dva kilometry pro muže. Každá z nich měla svého partnera, který nejlepším věnoval ceny.

150744_869489769784710_7704602412541580050_n

„I přesto, že byl prodloužený víkend a řada lidí odjížděla z města ven, jsme s celkovou účastí spokojeni. S výjimkou dorosteneckých kategorií, kde bylo jen šest závodníků. To jsem ještě nezažil – a to u nás máme celou řadu středních škol. Holt, mladí mají v dnešní době úplně jiné zájmy, než sport,“ svěřil se Zdeněk Veselý, předseda pořádajícího Atletického klubu Bohumín. Naopak, k nejsilněji obsazeným kategoriím patřily ty žákovské – v ročnících 2007-2008 závodilo 39 chlapců a 36 dívek. Právě v této kategorii slavila před lety jeden z prvních úspěchů dnešní reprezentantka Denisa Rosolová-Ščerbová, která s atletikou začínala v nedaleké Orlové.

Pořadatelé odměňovali tři nejrychlejší běžce ve vybraných kategoriích prémií od 200 do 2500 korun. Finanční bonus za překonání traťových rekordů však letos ušetřili – pro trať 2000 metrů mužů platí stále čas 5:43,1 min. pro 1400 m žen 4:28,7 min. a nebyl překonán ani čas nejlepší starší žákyně na 600 metrů 1:41,7 min. Běžci si odnesli speciální trička s logem letošního ročníku závodu.

Tradiční součástí závodů je štafeta žáků bohumínských škol O pohár starosty města – o trať celkové délky 1120 metrů se na čtyřech úsecích dělí vždy dva chlapci a dvě děvčata- letos se zapojilo sedm škol. O bezchybnou organizaci se zasloužilo 34 pořadatelů, kteří odvedli kvalitní práci. „Náročný časový harmonogram se nám podařilo dodržet. Ve čtvrt na jednu jsme vyhlásili poslední kategorii a už o tři čtvrtě hodiny později bylo náměstí prázdné a vše uklizeno,“ pochlubil se Zdeněk Veselý.

„Je to moc dobrá akce, zejména pro děti. Organizátoři zaslouží velkou pochvalu – náročné závody proběhly bez jakýchkoliv zádrhelů a zbytečných prostojů. Každý si z Bohumína vždycky odnese pěkný zážitek. Běh ulicemi města má svoje kouzlo,“ řekl Tomáš Vrzala z Ostravy, který doběhl v kategorii do 50 let druhý. „Jsem spokojený. Nejsem atlet, hraju tenis, od kterého k dálkovým běhům sběhl můj syn, a tak trochu běhám s ním. Tenis však zůstává moji prioritou – v zimě hraju dvakrát a v hlavní sezoně čtyřikrát týdně. Trénovat musím, objíždím seniorské turnaje doma i v zahraničí.“

Vítězkou kategorie žen nad 35 let byla Michaela Štefková z AC Emila Zátopka Kopřivnice: „V loňském roce jsem tu byla poprvé a závody se mně moc líbily, proto jsem přijela znovu. Běhá se v zajímavém prostředí, není to jen monotónní kroužení po dráze na stadionu. Závody mají spád, pořád se něco děje a svoji trať si tady najde každý.“  Rodina Štefkova nebyla výjimkou – u nich sportuje celá rodina. Rodiče trénují mladé atlety v kopřivnickém klubu a malé hasiče u nich v obci Tichá, běžecké závody s nimi absolvují dcera Nela a Michaela. „Nela loni  v Bohumíně vyhrála, letos doběhla pátá. Byl to pro nás začátek běžecké závodní sezony, těšíme se na další. Objíždíme všechny závody v širokém okolí, které  dávají šanci běhat celým rodinám – třeba ve Frýdku Místku nebo Zubří,“ prozradila Michaela Štefková, která od svých šestnácti let až do předloňska hrála aktivně lední hokej a od roku 1998 ho píská!

Kompletní výsledková listina na www.ak-bohumin.cz.