REPORTÁŽ: Do galerie vítězů 62. Volejbalové Dřevěnice se zapsaly také týmy Kozy ven a Böhm na kurt

V pořadí 62. Volejbalové Dřevěnice – největšího a nejpopulárnějšího antukového turnaje v České republice – se letos zúčastnilo 223 družstev. Zhruba dva tisíce účastníků ve dvou srpnových víkendech navzdory tropickým vedrům dokázaly, proč tato akce už více než šest desetiletí přitahuje takovou pozornost hráčů všech generací.

Dřevěnice

Sobota a neděle 8. a 9. srpna patřily už tradičně „masovce“ – soubojům mužských a ženských týmů krajských, okresních a městských přeborů a soutěží, mixům a tzv. volné soutěži. Jestliže úvodní hrací víkend přitáhl 78 celků z extraligy, dorostu a veteránů, tentokrát se jich na deseti dřevěnických kurtech a dalších dvou v sousední Radimi objevilo 145.

„Přiznám se, že jsme tak početnou účast letos ani nečekali. Říkali jsme si, že ta úmorná horka většinu týmů odradí a že jich dorazí jen pár – možná tak čtyřicet každý den. O to víc jsme byli příjemně překvapeni, když se louka vedle areálu zaplnila spoustou stanů a parkoviště obsadily desítky aut. Svědčí to o tom, že Volejbalová Dřevěnice má zvuk a stále táhne starší i mladé. Navíc se nikdo nezranil a nikdo ani v tropickém počasí nezkolaboval,“ pochvaloval si ředitel turnaje i Sokola Dřevěnice Luboš Kraus.

V sobotu byly na programu zápasy účastníků krajských, okresních a městských přeborů a soutěží. Mužských týmů se zúčastnilo 54, ženských 23. Labyrint utkání se protáhl až do večerních hodin a semifinálové i finálové duely se uskutečnily na kurtech za umělého osvětlení. A přestože družstva za sebou měla od rána minimálně čtyři střetnutí, jejich hráči ze sebe dokázali vydolovat maximum.

„Myslím, že ve spojení s kvalitou i dramatičností jednotlivých střetnutí to byla výborná propagace volejbalu. Minulý týden se finále extraligové kategorie před kamerami České televize až tolik nepovedlo, ale tohle bylo něco jiného. Krásné a vyrovnané zápasy, urputné bitvy o každý bod, maximální nasazení a emoce. Přesně to jsou důvody, proč tenhle turnaj pořádáme a proč si ho i přes veškeré organizační nasazení a vypětí také užíváme,“ zhodnotil jeho průběh zástupce ředitele Václav Nidrle.

Kategorii mužů vyhrál loni pátý Sokol Sklenařice, mezi ženami dominoval hráčky z pražských Nuslí pod pozoruhodným názvem Kozy ven.

V neděli usilovalo o prvenství ve smíšených družstvech (4 muži a nejméně dvě ženy) 54 celků a do volné soutěže jich vstoupilo 14. Do dřevěnické galerie vítězů se v mixech zapsal výběr VK Litvínov, zatímco ve volné soutěži kralovala sestava pod názvem Böhm na kurt, kterou úspěšně poskládal smečař VK Příbram Martin Böhm, jenž zná důvěrně dřevěnickou antuku i ze startů v dresu Humrů Perštejn.