REPORTÁŽ: Do Oseka u Hořovic zavítal opět po roce Běh partyzánskou stezkou

Milovníci běhu se po sedmačtyřicáté sjeli v sobotu 14. ledna do Oseka na Berounsku, aby na deseti kilometrech převážně lesního terénu změřili síly v rámci dalšího ročníku Běhu partyzánskou stezkou. Akce připomíná tragické události druhé světové války, kdy bylo po odhalení jejich spolupráce s partyzány popraveno nacisty sedmnáct místních rodáků. I letošní závod byl zařazen do série Brdského běžeckého poháru.

Minulé dva ročníky poznamenalo omezení shromažďování, probíhaly tedy vlastně takovou partyzánskou formou – běžci měli týden na to, aby samostatně trať proběhli a změřili si přitom čas. Moc nás tedy těší, že letos už šlo vše bez komplikací. Podepsalo se to na atmosféře, která byla super, k tomu se připojilo i báječné počasí, takže si zaběhat přišlo 142 dětí a 166 dospělých,“ prozradila Jaroslava Kalátová z pořádajícího SK Slavoj Osek.

Živo bylo v Oseku už v pátek, kdy prošly asi dvě stovky (nejen) místních s lampiony obcí k památníku zavražděných rodáků. Na místě položili na jejich počet věnce a oblohu rozzářil slavnostní ohňostroj, který nepokazil ani déšť.

Závodníci se pak před místní restaurací Slavoj setkávali od sobotního rána. K dotvoření příjemného prostředí přitom lidové a další známé písně vyhrávala kapela Hořovická osma. Od 9 do 9,40 hodin byla na programu první část dětských závodů určená nadějím od šesti do patnácti let následovaná vyhlášením. V 10,15 hodin vyrazili na desetikilometrovou trať dospělí v hlavním závodě, kdy je trať zavedla do lesů k někdejšímu partyzánskému krytu.

Čas mezi návratem běžců zpět do vsi vyplnily na místě běhy juniorů a nejmenších dětí do šesti let. Úplně nejrychlejšího času dne docílil sedmačtyřicetiletý Michal Koš ze Srbska, když finišoval za 32:47 min a nechal za sebou řadu mladších borců. Mezi ženami byla nejrychlejší osmnáctiletá Anna Karasová s časem 38:17 min.

Vítězové obdrželi putovní poháry a další umístění diplomy a drobné ceny. Všichni si pochvalovali závod a jeho organizaci a nezřídka padaly dotazy na padesátileté jubileum, které se pomalu ale jistě blíží. Kdo účast nestihl, ale rád by si náš běh vyzkoušel třeba v rámci tréninku či čistě z pozice nadšence, má i nadále možnost. Trasa k partyzánskému krytu je totiž vyznačená celoročně a všem k dispozici,“ uvedla Jaroslava Kalátová.

Výsledky 47. ročníku Běhu partyzánskou stezkou – muži celkem: 1. Michal Koš (Srbsko) 32:47 min, 2. Jan Šneberger (AC Falcon Rokycany) 33:12, 3. Michal Burian (SK Sporting Příbram) 34:20, ženy celkem: 1. Anna Karasová 38:17 min, 2. Veronika Palková (Tlustice) 39:24, 3. Pavla Fričková (Horní Vltavice) 40:14.