REPORTÁŽ: Do Plavecké soutěže měst se letos zapojilo ve 35 bazénech téměř devět tisíc účastníků

Po jedenatřicáté se v bazénech po celé České republice ve středu 5. října konala Plavecká soutěž měst. Jak je zvykem, zapojit se mohl kdokoliv, nezáleželo na věku ani výkonnosti. Jedinou podmínkou bylo dorazit do některého z pětatřiceti zapojených bazénů a tam jakýmkoliv způsobem zdolat ve vodě sto metrů. Výsledky se následně podle tabulek přepočítaly na bodové hodnocení a v pozdních večerních hodinách byli oznámeni vítězové.

Účast byla tentokrát 8808 plavců, potěšilo nás, že se rovnoměrně zapojili muži i ženy a dostavilo se rovněž hodně seniorů, včetně těch nad 80 let. Nejstaršího účastníka zaevidovali v Bohumíně, bylo mu 93 let. Nejmladší pak byl dvouletý plavec z Orlové, který si dokázal s tratí poradit za pomoci maminky a polystyrenové plovací desky,“ uvedla Radka Mothejzíková z pořádající České asociace sport pro všechny.

Jako obvykle byla nejpočetnější kategorie měst do dvaceti tisíc obyvatel, kde se zapojili obyvatelé hned osmnácti měst. Favoritem byli před vypuknutím soutěže mnohonásobný vítěz Beroun a tradičně silná Litomyšl, titul jim ovšem tentokrát uzmul Rychnov nad Kněžnou, kam dorazilo 459 účastníků. Rychnovští vyplavali po propočtu v souhrnu o 289 bodů více než Berounští. Ti měli nakonec co dělat, aby odrazili útok Litomyšle, kde se v rámci kategorie nejmenších měst dostavilo nejvíc soutěžících – tedy 552, v jejich neprospěch ale hrála bodová kritéria.

V kategorii měst do padesáti tisíc obyvatel obhájil triumf Bohumín, jenž také zaznamenal napříč všemi bazény vůbec nejvyšší účast, zaplavat si sem přišlo 859 vodomilných. Ztráta druhého Hodonína tím pádem byla astronomická, činila 4 084 bodů. Třetí pozici obsadila Kopřivnice. V kategorii nejpočetnějších měst si pak pomyslnou zlatou medaili připsal Liberec, který za sebou nechal Pardubice a Hradec Králové.

Radost jsme měli z premiérové účasti Jilemnice, Skutče a hlavního města. V Praze – Podolí se na úvod blýskli perfektní organizací, za což jim patří díky a pěkné je i čtvrté místo, jež obsadili. Potěšilo nás rovněž, že se v Kutné Hoře a Kopřivnici historicky prvně zapojili handicapovaní sportovci. Je to pro nás impulz, abychom pro jejich kategorii do příštího roku vymysleli speciální bodové ohodnocení,“ prozradila Radka Mothejzíková.

Výsledky 31. ročníku Plavecké soutěže měst – kategorie A (do 20 tisíc obyvatel): 1. Rychnov nad Kněžnou 6357 bodů (459 účastníků), 2. Beroun 6068 bodů (341 účastníků), 3. Litomyšl 5985 bodů (552 účastníků), kategorie B (do 50 tisíc obyvatel): 1. Bohumín 9588 bodů (859 účastníků), 2. Hodonín 5504 bodů (315 účastníků), 3. Kopřivnice 4749 bodů (349 účastníků), kategorie C (nad 50 tisíc obyvatel): 1. Liberec 9908 bodů (516 účastníků), 2. Pardubice 8334 bodů (406 účastníků), 3. Hradec Králové 4810 bodů (246 účastníků).

Kompletní výsledky na: caspv.cz