REPORTÁŽ: Do ragbyového dne v Říčanech se zapojilo 750 dětí – na závěr ho ozdobil juniorský titul

Ragbyový Stadion Josefa Kohouta v Říčanech zaplavily v sobotu stovky nejmenších vyznavačů šišatého míče. Uskutečnil se zde 12. ročník Dětského dne s rugby, který nabídl účastníkům nejen seznámení s touto mužnou hrou, ale také zábavu, soutěže a bohatý doprovodný program.

Rugby

„Vyšlo nám počasí, takže účast byla vysoká. Do areálu dorazilo 750 dětí, takže v doprovodu rodičů nebo prarodičů tam bylo celkem dva a půl tisíce návštěvníků. Po letošních televizních přenosech z mistrovství světa v ragby stoupla mezi veřejností popularita tohoto sportu, navíc náš oddíl je pověstný svou kvalitní prací s mládeží,“ neskrýval spokojenost David Frydrych, prezident Rugby Club Mountfield Říčany.

Celodenní program nabídl velice pestrou škálu činností – na hrací ploše bylo připraveno dvacet stanovišť a na vedlejším hřišti dalších jedenáct atrakcí. Pořadatelé dětem vydávali karty, se kterými jednotlivá stanoviště obcházely a za splnění zadaných úkolů získávaly potřebná razítka. Čekala na ně například překážková dráha, slalom mezi tyčkami, běh v holínkách, skákání v pytlích, běh s míčem na lžíci, ale i speciální ragbyové dovednosti – hod ragbyovou šiškou na válec nebo do území, kop  na „háčko“, narážení do nárazníků, probíhání mezi válci, položení pětky a mnoho dalších aktivit.

„Snažili jsme se dětem představit ragby od úplných základů a seznámení s míčem až po jednotlivé herní činnosti. Využili jsme pomůcek, s nimiž pak trénují – kužele, překážky, skákací žebříky a narážeče, kopalo se také na velkou ragbyovou branku. Součástí akce byl i turnaj hráčů do šesti let, aby se návštěvníci sami přesvědčili, že ragby je bezpečný a gentlemanský sport. Zatímco třeba v minulosti měli rodiče některých dětí přece jen určité obavy ze zdánlivé tvrdosti, tak letos bylo takových pochybností jen minimálně,“ řekl David Frydrych.

V doprovodném programu se prezentovaly rovněž místní školky, neziskové organizace města, taneční skupiny i pěvecký sbor. Živo bylo i u skákacích hradů a skluzavek. Všechny děti dostaly občerstvení zdarma a každé z nich si domů odneslo účastnický diplom, magnetku se symbolem akce a menší sladkost. V rolích pořadatelů se představili i mladí říčanští ragbisté, kteří sami začínali svou kariéru účastí na Dětském dnu s rugby.

Na závěr dne všichni účastníci shlédli „ostrou“ ukázku špičkového ragby. Juniorský výběr RC Mountfield Říčany porazil ve finále mistrovství České republiky U18 tým Jimi RC Vyškov 32:10 a stal se novým šampionem.

 

Foto: Rudolf Flachs