REPORTÁŽ: Dogtrekking Stopou strejdy Šeráka zavedl týmy mezi vrcholy Jeseníků

V Jeseníkách byli od pátku 14. července do neděle 16. července v akci vyznavači pěší turistiky se svými čtyřnohými mazlíčky, když zamířili do obce Lipová-lázně, aby se odsud vydali Stopou strejdy Šeráka poznávat krásy severomoravského pohoří. Dvacátý ročník oblíbeného dogtrekkingu byl součástí projektu Tipsport Sportuj s námi.

Bylo skutečně velké horko, ale dokázali jsme si poradit. Důležité je mít dost vody, nezapomínat na odpočinek a hlavně sledovat pejska, jak se mu daří. V tom se dogtrekking trochu liší od jiných sportovních akcí. Pes je pro nás parťák a na něm nejvíc záleží. Jsou takoví, kterým nesedí déšť, jinému zase bude vadit vedro. To je podstatné zohlednit a děje se to. Samozřejmě že máme účastníky, kteří hodně chtějí vyhrát, nikdo ale za každou cenu. Ta atmosféra je u nás hodně o přátelství a respektu, nejen mezi lidmi navzájem, ale rovněž mezi lidmi a pejsky,“ popsal Gejza Sóky z pořádajícího Musher klubu Obří skály.

Nejprve byl v pátek od 7 hodin na programu dlouhý závod, v jehož rámci měly týmy za úkol urazit 98 kilometrů v časovém limitu maximálně 50 hodin. V sobotu z Lipové-lázní vyrazili do okolí ti, kdo si zvolili trať na 47 kilometrů s polovičním časovým limitem. V průběhu závodu procházeli účastníci přes kontrolní stanoviště, kdy na dvou z nich byla zároveň občerstvovací stanice s možností dobrat čerstvou chladnou vodu.

Navzdory horku vše dopadlo dobře a neměli jsme žádné komplikace, byť samozřejmě někteří ze závodu odstoupili, ať kvůli sobě, nebo pejskovi, a také byly časy kvůli počasí tentokrát pomalejší. Celkem dokončilo dlouhou trať 47 z přihlášených 79 závodníků a kratší verzi 33 z celkových 47 zájemců. U nás jde ovšem vždy především o pohodový zážitek. Pokud jsou tropické podmínky jako třeba tentokrát, tak přes poledne zastavíte ve stínu. Hlavní je ta souhra mezi sportovcem a pejskem,“ uzavřel Gejza Sóky.

Výsledky 20. ročníku dogtrekkingu Stopou strejdy Šeráka – muži 98 km (celkem): 1. Zbyněk Adámek 13:54 h, 2. Robert Šotkovský 15:13, 3. Jaroslav Chvalný 18:29, ženy 98 km (celkem): 1. Helena Bayerová 16:31 h, 2. Martina Jurčová 16:32, 3. Miroslava Plaštiaková 22:15, muži 47 km (celkem): 1. Adam Krutiš 5:53 h, 2. Petr Jurča 7:17, 3. Pavel Sztymon 8:07, ženy 47 km (celkem): 1. Pavlína Válková 8:33 h, 2. Lenka Gútová 8:34, 3. Eva Šišoláková 11:11.

Kompletní výsledky na: strejdaserak.cz

Foto: Jana Gwen Ondrášková