REPORTÁŽ: Dračí festival na Dyji měl letos rekordní příchuť

Oddíl kanoistiky TJ Znojmo ve spolupráci s Asociací Vodních sportů Znojmo a Českým svazem dračích lodí uspořádaly na řece Dyji už devátý Festival dračích lodí. Partnerem byla akciová společnost EP Energy Trading, mediálním partnerem Deník. Akce byla součástí projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi.

draci2

První den si to mezi sebou rozdaly posádky žáků I. stupně základních škol a mateřských škol, druhý den byly na programu závody družstev žáků II. stupně základních škol a Pohár středních škol a vyvrcholením byl samotný Festival dračích lodí dospělých posádek.

Účast byla tentokrát rekordní, na start se postavilo celkem 67 posádek velkých dračích lodí. V sobotu 1. října se bojovalo v rámci neoficiálního mistrovství světa amatérských posádek a o titulech se rozhodovalo na sprinterské trati dlouhé 160 metrů. Celkově na třech tratích si účastníci zazávodili ve čtyřech kategoriích – ženy, firmy Fun sport a Fun klasik – ve třech z nich musely být v posádce minimálně tři ženy, které navíc měly i svoji samostatnou kategorii.

Opět nechyběl ani dračí biatlon, který je dlouhý 200 metrů a kombinuje jízdu na dračí lodi se střelbou z paintballové zbraně na terč. V podvečer se konaly Gladiátorské sprinty na osvětlené padesátimetrové trati. Letošního ročníku se účastnily i posádky ze Slovenska, Rakouska a poprvé také z kolébky dračích lodí – Číny.

„Musím složit velkou poklonu všem účastníkům a moderátorovi akce Mirkovi Jirčíkovi z Klášterce nad Ohří, protože společně vytvořili neskutečnou atmosféru. Nic podobného jsem dosud u dračích lodí nezažil, přestože jsme s nimi  projeli kus světa. To, co se odehrávalo v sobotu ve Znojmě u Dyje, je nepopsatelné a osobně na to  nikdy nezapomenu. Kdo to přímo neprožil, těžko může pochopit, v jakém duchu se celá akce odehrávala,“ přiznal prezident festivalu Petr Štěrba.

Začátek obstarala školní cimbálová muzika 4.C ZŠ Pražská s učitelkou Marcelou Přibylovou, která složila písničku přímo pro dračí lodě – a ta se hned stala hymnou festivalu! Následně se představili všechny „reprezentace“ zastupující 31 zemí světa.

„Děkuji všem partnerům, kteří nám pomohli finančně, a všem lidem, kteří se podíleli na organizaci. Krásné byly čtvrteční jízdy nejmenších dětí. Velký závod počtem přihlášených posádek byl k vidění v pátek při školních závodech. A na da dospělé posádky dračích lodí se přišlo podívat obrovské množství diváků, z čehož jsem měl osobně velkou radost.. Závodníci v lodích i diváci na břehu se skvěle bavili,“ popsal atmosféru akce Petr Štěrba.

„Festivalu jsme se účastnili už potřetí a můžeme říct, že rok od roku je závod kvalitnější. To, co pořadatelé dokáží připravit, je opravdu skvělé a obdivuhodné. I největší rýpal by měl problém najít na této akci chybu, což je úžasná a nikterak přehnaná či nadsazená vizitka,“ přispěchal s chválou i Martin Šťastný z posádky Dračicáci.

Devátý Festival dračích lodí zapadl do oblíbeného Burčákfestu, jehož 12. ročník po dva dny souběžně pořádala společnost Znovín Znojmo.

Vybráno z výsledkových listin – neoficiální mistrovství světa, kategorie Firmy: 1. Laufen.cz, 2. Tamura, 3. Nevoga, kategorie FUN Sport: 1. Energy Financial Group, 2. Vienna Police Dragons, 3. Dračí jezdci České Velenice, kategorie Ženy: 1. Dravé saně, 2. Knights Girls Znojmo, kategorie FUN Klasik: 1. Lapači vzduchu, 2. Do počtu, 3. Vodácky klub Kvasice.

Dračí biatlon – MIX:  1. Perun Hluboká, 2. Nevoga, 3. Laufen.cz, ŽENY: 1. Knights Girsl Znojmo 2. Dravé saně.

Základní školy: 1. Tasanda Mix 45,50 sek. (čas finálové jízdy), 2. Tasanda 9 (obě ZŠ a MŠ Tasovice) 45,94, 3. Tajfun (ZŠ nám. Republiky) 46,02. Středoškolský pohár: 1. GPOA Znojmo 2:04,43 min. (součet časů tří rozjížďěk), 2. Přímka (SOU a SOŠ SČMSD) 2:14,63, 3. Gympl Team (Gymnázium Dr. Karla Polesného) 2:17,09. Celkem se do soutěží škol přihlásilo 34 posádek.

Kompletní výsledky na www.dracifestznojmo.cz

 

 

draci3 draci4 draci5 draci6 draci7 draci8 draci9 draci2016-1 draci2016-2 draci2016-3 draci2016-6