REPORTÁŽ: Dračí loď Cákalů byla na Labi opět nejrychlejší

Už podeváté se uskutečnil závod dračích lodí, který uspořádaly oddíly kanoistiky a veslování TJ Chemička Ústí nad Labem jako součást Den Labe. V centru, kterým byla tradičně veslařská loděnice v Ústí nad Labem–Vaňově, se nakonec z 36 přihlášených posádek prezentovalo 33 – ve svých kategoriích závodilo i sedm týmů základních a šest týmů středních škol, svou soutěž měly i firemní týmy.

Celkem se na vodě objevilo 968 závodníků, jejichž boje poutaly zájem stovek diváků na břehu. Vítězství v hlavním závodě obhájili Cákalové, kteří svůj loňský čas překonali o 2,130 vteřiny.

„Při soutěži škol trochu zlobilo počasí, ale druhý den už bylo – až na drobné přeháňky – solidní. Závody se povedly a podařilo se nám je pořadatelsky zvládnout bez větších problémů. Posádky poprvé závodily na úplně nových dračích lodích s ozvučením. Úroveň byla vysoká. Bylo znát, že se konal devátý ročník, a tak posádky už mají něco naježděno. Většina soubojů byla vyrovnaná, často se studovaly cílové fotografie,“ komentoval průběh ředitel závodu Petr Šolc.

Organizace závodu klapala jak švýcarské hodinky pod taktovkou zkušeného Petra Klímy z České asociace dračích lodí. Dvacetičlenné posádky s povinným bubeníkem závodily na dvousetmetrové trati systémem rozjížděk, opravných jízd, čtvrtfinále, semifinále a závěrečných finálových jízd o konečné pořadí.

„Mysleli jsme na zopakování loňského velkého finále a třetího místa, ale letos nám to nevyšlo. To víte, že jsme zklamaní, i když ve svém důsledku to bereme trochu s nadhledem. Vítězství v B-finále a konečné sedmé místo nám náladu trošičku zlepšilo. Jsme parta přátel, které se tahle disciplína líbí a ráda se jí účastní. Za rok přijedeme znovu a věřím, že to velké finále klapne,“ svěřil se v cíli kapitán posádky Tomíni Tomáš Koníř. Postup ze semifinále jí unikl o pouhých 810 tisíc sekundy na úkor nakonec celkově druhé posádky Rychlá lyže.

Již tradičně se všichni těšili na závěrečné defilé bubeníků v kostýmech a vyhodnocení toho nejúžasnějšího z nich – nakonec se jím stala bubenice posádky 20 pirátů na moll(u). Součástí akce byl také pestrý doprovodný program.

„Před zahájením závodu škol se předvedli mladí kajakáři a veslaři v ukázkových jízdách na svých závodních i tréninkových lodích . V areálu byly připraveny náborové stánky s ukázkami lodí, pádel, vesel a fotografie ze závodů i soustředění. Škoda, že nedorazil Václav Chalupa s cvičnými veslařskými loděmi, který uvázl cestou z Lipna v koloně na zaváté silnici. Bylo zde dostatek stanů pro závodníky, řada stánků s občerstvením, dětský svět pro nejmenší návštěvníky s trampolínami a skluzavkami,“ přiblížila program jedna z organizátorek Lída Šolcová.

Výsledky – finálová jízda: 1. Cákalové 54,660, 2. Rychlá lyže 55,320, 3. Univerzita J. E. Purkyně 57,810, 4. Tahouni 58,100, 5. Kolisáci 58,200, 6. Zdrávka 59,460. Firemní týmy: 1. Univerzita, 2. Kolisáci, 3. Istar, Závod středních škol vyhrála posádka Resslovky, mezi základními školami byla nejrychlejší posádka Mix ZŠ – Cvákalové.

Kompletní výsledková listina na http://www.dragonboat.cz/vysledky/185/