REPORTÁŽ: Dvacátý ročník Grand Prix Silesia nalákal bezmála 400 závodníků

Kvůli restrikcím spojeným s probíhající koronavirovou pandemií se jubilejní, dvacátý ročník Grand Prix Silesia musel obejít bez slavnostního vyhlašování vítězů, hromadných setkání i doprovodného programu a odehrál se tak jako ryzí oslava sportu. Na start si přesto našlo cestu 385 vyznavačů orientačního běhu, které prověřily od pátku 16. července do neděle 18. července celkem čtyři etapy v terénu poblíž Opavy.

„Za ty roky, co závod pořádáme, už máme určitou rutinu, přesto letos převládla hlavně radost, že se naše Grand Prix Silesia mohla vůbec uskutečnit. Navíc jsme měli skutečně štěstí – zatímco ledakde panovalo deštivé počasí, nám nespadla ani kapka, a tak panovala všeobecná pohoda,“ vypráví Miroslav Hadač z pořádajícího sportovního oddílu Orientační běh Opava.

Soutěžící v boji o celkové vítězství čekaly tři krátké a jedna zkrácená etapa, pro nadšence z řad dětí a juniorů byly připraveny speciální zjednodušené trasy, včetně jedné smajlíkové pro ty nejmenší – usměvavý obličej odkazoval na správný směr, zamračený naopak varoval, že tudy cesta nevede. V hlavní mužské kategorii se na závěr třídenního soupeření radoval Jan Horký, mezi ženami si stupeň nejvyšší vysloužila Soňa Létalová.

„Dbali jsme na to, aby starty probíhaly s minimem kontaktů, celkové vyhlášení se odbylo přes internet po závodu. I tak si ale účastníci odnesli památku v podobě čelenek s motivem Grand Prix Silesia. Moc nás potěšilo, že i letos se na start postavili dva osmdesátiletí běžci, kteří dosud nechyběli ani jeden ročník,“ popisuje Miroslav Hadač.

Kompletní výsledky: oris.orientacnisporty.cz