REPORTÁŽ: Etapový orientační závod na Opavsku se povedl

Šestietapový mezinárodní závod Grand Prix Silesia, který pořádali opavští orientační běžci, měl v konečné výsledkové listině 601 jmen. Partnerem akce, která se stala součástí projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi, byla společnost EP Energy Trading a mediálním partnerem Deník.

GPSilesia

Závod měl své centrum u obce Velká Kraš a spokojenost s ním panovala „napříč závodnickým spektrem“, což potvrzují i slova Miroslava Hadče z organizačního štábu: „Velmi vysoko byla hodnocená technická i sportovní úroveň.  Líbilo se zařazení etapy, ve které měl závodník na výběr několik kontrol a jen jediná byla ta správná.“

Závody absolvovaly i dvě stovky závodníků v mládežnických kategoriích. Šlo o účastníky blízkého mezinárodního kempu orientačního běhu, do kterého přijeli mladí Bulhaři, Číňané, Italové, Izraelci, Litevci, Lotyši, Maďaři, Rusové, Slováci, Španělé, Turci a Ukrajinci. Závodili i mladí lyžaři z Jeseníku, kteří etapový závod Grand Prix Silesia zařadili do programu svého letního soustředění.

Kromě šesti etap ve čtyřech dnech Opavští připravili i speciální dvouetapový závod TrailOrienterring pro handicapované sportovce, který absolvovalo 30 většinou vozíčkářů. Ti měli za úkol vybírat správnou kontrolu v terénu na dálku z patnácti až dvaceti stanovišť.

„Organizačně se během čtyř závodních dní nevyskytly větší a závažnější problémy, které by nešly vyřešit v reálném čase. Přestože pořadatelské zvládnutí dvou pátečních a sobotních etap bylo hodně vyčerpávající, vše klaplo ke spokojenosti všech – tedy nás pořadatelů i samotných závodníků,“ řekl Miroslav Hadač a dodal, že to je zejména zásluha 150 pořadatelů a členů doprovodu.

Letošní účast na Grand Prix Silesia si pochvalovala rodina Chvátilových, která závodí za oddíl OK 99 Hradec Králové. „Jsme tu popáté v řadě a bylo to super. Pořadatelé mají náročné závody vychytané, byli jsme navýsost spokojeni a za rok přijedeme znovu,“ svěřila se Pavlína Chvátilová a zároveň se pochlubila, že poprvé vyhrála – byla nejrychlejší ve čtvrté a druhá v páté etapě. To ale nebyly jediné úspěchy, Chvátilovi se prosadili i na stupně vítězů v konečné bilanci – dcera Johana vyhrála kategorii D12, syn Šimon kategorii H18 a manžel Jiří byl druhý v kategorii H35.

Tradičním účastníkem byl někdejší čs. reprezentant a účastník mistrovství světa a dnes dvaasedmdesátiletý Oldřich Vlach z TJ Baník Ostrava OKD, který se od roku 2002 zúčastnil všech ročníků a letos vyhrál kategorii H70:  „Závody byly pěkné, po technické stránce velmi dobře zabezpečené. Vyšlo i počasí, bylo příjemné – pro běh ideální. Jeden den trochu sprchlo, pročistil se vzduch a končili jsme za sluníčka. Malinkou připomínku jsem s trochou nadsázky pořadatelům řekl hned po skončení závodu: nedělal bych dvě etapy v jednom dni, nezbyl nám čas podívat se do překrásného okolí letošních závodů. Orientační běh dříve a nyní? To se hodně změnilo. Především jsou k dispozici daleko kvalitnější mapy a kvituju i zavedení moderních technologií nejen při zpracování výsledků, ale i při zaznamenávání průběhu samotného závodu. Následné zpracování každému umožňuje dokonalou analýzu zvolených postupů terénem a všech chyb, kterých se mezi kontrolami dopustil.“

Kompletní výsledková listina, tedy všech šesti etap a celkové pořadí najdete na www.silesia.obopava.cz, k dispozici jsou i na  http://oris.orientacnisporty.cz/files/3445_2b8e29fb7ed1ef1dbccc94b08ab224fd.txt

 

GPSilesia GPSilesia GPSilesia GPSilesia GPSilesia GPSilesia