REPORTÁŽ: Hladiny Vltavy rozčeřil na Štěpána rekordní počet otužilců

V 11 hodin dopoledne ukazoval teploměr 2,5 stupně Celsia a stovky přihlížejících z mostu Legií či Masarykova nábřeží sledovaly nejstarší otužilecký závod v České republice v čepicích, se šálami a v rukavicích. Samotní plavci však se zklamáním přijali informaci, že teplota vody ve Vltavě je 4,5 stupně Celsia, což znamenalo, že nemohli usilovat o rekordní otužilecké zápisy.

„Pravdou je, že nižší teplotu naměříme o Vánocích pouze výjimečně. Ke startu však každý účastník potřebuje zdravotní prohlídka, která není starší než rok, a musí absolvovat zkušební plavbu. Nemůžeme si u Národního divadla, a navíc před televizními kamerami, dovolit nějaké nedopatření,“ upozornil na přísné podmínky Tomáš Prokop z pořádajícího I. klubu otužilců Praha.

Na startu byli letos nejen plavci z České republiky, ale také z Argentiny, Belgie, Německa, Polska, Ruska, Slovenska a Velké Británie. Nechyběli špičkoví borci s vavříny z mezinárodních soutěží, většinu však tvořili kondiční otužilci. Účastníky čekaly mezi Střeleckým a Slovanským ostrovem vzdálenosti 100 metrů (Memoriál Štěpána Poláka), 300 metrů (Memoriál Oldřicha Lišky) a především hlavní závod na 750 metrů, který je Memoriálem Alfreda Nikodéma.

Stejně jako loni – a celkově už popáté – zvítězila na nejprestižnější trati Lenka Štěrbová, česká reprezentantka v dálkovém plavání a nejmladší česká přemožitelka Kanálu La Manche. V souboji o prvenství porazila nejrychlejšího muže Jakuba Kočaře. Zaplavat si přišli rovněž dřívější přemožitelé Kanálu La Manche – Lenka Štěrbová, Dana Zbořilová, Abhejali Bernardová a Petr Mihola.

„V dálkovém plavání dá více zabrat délka trati. Ze začátku je to ještě dobré, ale postupně je člověku s nastupující únavou větší a větší zima. Při Memoriálu Alfreda Nikodéma je vám však zima od začátku až do konce,“ popsala své pocity ve vltavské vodě Lenka Štěrbová.