REPORTÁŽ: Hněvošická barevná letos přitáhla rekordní účast

Jednou do roka se Hněvošice na Opavsku promění v běhající vesnici. Tento den nastal v neděli 27. května, kdy sem zamířili aktéři dopolední Hněvošické desítky i odpoledního recesistického klání nazvaného Hněvošická barevná. Krásné slunečné počasí přilákalo na start více než 600 zájemců, kteří tak vytvořili nový účastnický rekord.

Akce byla součástí projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi, jejímž mediálním partnerem je Deník.

Hněvošická desítka zavedla třiašedesát vytrvalců na asfaltové cesty v okolí obce. V Oldřišově byla obrátka, ale cestu do cíle všem běžcům zkomplikovalo v závěru náročné, pět set metrů dlouhé stoupání do kopce zvaného Hrdlořez.

Vítězství z minulého ročníku obhájili v kategorii mužů i žen oba šampioni. Mezi muži dominoval časem 37:43,5 min. Robert Anzczak z polské Raciborze, soutěž žen vyhrála Hana Legerská z SSK Vítkovice výkonem 44:11,2 min. Suverénně nejstarším účastníkem závodu se stal jednaosmdesátiletý Karel Stuchlík z Prajzského BK Kravaře.

Hlavní nápor sportovních nadšenců však přišel až po 15. hodině, kdy se na pětikilometrovou trasu Hněvošické barevné vydalo 550 běžců či pochodníků. „Ačkoliv panovalo velké horko, účast byla výborná. A zdaleka nepřišli pouze mladí lidé, ale zastoupeni byli zájemci ze všech věkových kategorií včetně vozíčkářů či pejskařů. Loňský rekord 450 startujících jsme výrazně překonali,“ pochvaloval si Stanislav Hartmann, předseda pořádajícího Sokola Hněvošice.

Ať už běžeckým tempem, nebo v pochodovém rytmu, z fotbalového hřiště všichni vyrazili na trasu v bílých tričkách. Jak však postupně míjeli mety na jednotlivých kilometrech, dostávali od organizátorů spršky čtyř druhů práškových barev – červené, modré, oranžové a zelené. Na „výzdobu“ závodníků padlo zhruba sto kilogramů. Atmosféra byla skvělá a pestře zbarvené účastnické pole tak připomínalo nádhernou duhu, která se rozplynula ve sprchách na hřišti místního Sokola.

„V cíli jsme zajistili aktérům s pomocí sponzora pitný režim. Vytrvalci, kteří se umístili na prvních třech místech, obdrželi kytice, diplomy a různé suvenýry od sponzorů akce v podobě oblečení nebo potravin,“ doplnil Stanislav Hartmann.