REPORTÁŽ: Hněvošická desítka se nevzdává, nabrala třetí dech

V osmdesátých letech byla Hněvošická desítka pevnou součástí programu vyznavačů běhu na Opavsku, načež po revoluci nadlouho z kalendáře zmizela. S nápadem na obnovení přišla v roce 2014 vnučka zakladatele závodu, a tak se v Hněvošicích zase chvilku běhalo. S covidem nicméně opět čísla poklesla, teď ale silniční běh znovu nabírá na popularitě, jak ukázal v neděli 26. května. Akce byla součástí projektu České unie sportu Tipsport Sportuj s námi.

Moc nás těší, že se meziročně zdvojnásobil počet účastníků – tentokrát do závodu vyrazilo 54 běžců. Měli jsme parádně nakročeno a pak pandemie všechno zhatila, tak je to zadostiučinění. Perfektně nám vyšlo i počasí, pro některé možná až trochu moc – říkám v nadsázce. Nespadla ani kapka a bylo docela dusno, ovšem všechno se obešlo bez nějakých potíží,“ nechal se slyšet Stanislav Hartmann z pořádajícího sportovního oddílu TJ Sokol Hněvošice.

Běžci odstartovali na trať silniční Hněvošické desítky z fotbalového hřiště tamějšího Sokola v 10 hodin. Tempo od začátku nasadila nakonec vítězná trojice, z níž se posléze ještě oddělili nejrychlejší David Wittek z OTC Vlčáci, jenž doběhl v čase 38:24 minut, a druhý Robert Chrudina ze Stěbořic, jenž jej následoval s desetivteřinovým odstupem. Třetí Jakub Lukáš za Atletiku Heřmanovice doběhl lehce přes minutu po nich.

Mezi ženami se blýskla Markéta Kašná z TJ Jäkl Karviná, jež si kromě prvenství ve své kategorii vysloužila dokonce páté místo celkově v čase 43:00,6 min. S tříminutovým odstupem do cíle dorazila Marie Vybíralová z AO Kobeřice a třetí se umístila Gabriela Klemensová z Dolního Benešova – Zábřehu. Nejstarším účastníkem se pak stal pětasedmdesátiletý Jan Urbiš z AO Kobeřice, který si s desetikilometrovou tratí poradil za 1:18:59,7 hodiny.

A mezi místními zabodovali Tomáš Stříbrný a Lenka Suchánková. Letošek zpětně považuji po všech stránkách za jeden z nejlepších ročníků všech dob. Všichni byli spokojení, skvěle si to sedlo. Ve spolupráci s obcí jsme vítězům rozdali balíčky s věcnými cenami, kromě toho se dočkali i květin a diplomů,“ uvedl Stanislav Hartmann.