REPORTÁŽ: Hněvošické běžecké recesisty neodradil ani hokejový duel o bronz

Ideální počasí, italský vítěz a nový traťový rekordman hlavního závodu nebo více než čtyři stovky účastníků následné recesistické akce – tak by se daly popsat stěžejní události letošních Hněvošických běhů, které se uskutečnily v neděli 26. května. Ačkoliv pro vytrvalce i organizátory představoval velkou konkurenci duel o bronz na hokejovém šampionátu v Bratislavě, byli nakonec všichni aktéři spokojeni.

Populární závody se také v tomto roce staly součástí projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi, jehož mediálním partnerem je Deník.

„Měli jsme určité obavy z předpovědi meteorologů, ale počasí nám tentokrát přálo. O den dříve se běžel Hlučínský půlmaraton a také hokejový zápas Česko – Rusko byl pro mnohé velkým lákadlem, ale nakonec se u nás sešla velice solidní účast,“ řekl Stanislav Hartmann, předseda pořádajícího Sokola Hněvošice.

V dopolední Hněvošické desítce, která byla navíc součástí Prajzsko-opavské běžecké ligy, vyrazilo na trať třiašedesát účastníků. Na startu chyběli obhájci loňského prvenství – Polák Robert Antczak i Anna Legerská z Vítkovic, a tak se cesta k prvenství otevřela dalším běžcům. Desetikilometrovou vzdálenost z areálu místního Sokola přes Služovice k obrátce do Oldřišova a zpět zvládl jako první Ital Roberto Dimicoli. Za tři týdny třiatřicetiletý vytrvalec předvedl vynikající výkon, druhému v pořadí utekl téměř o minutu a třu čtvrtě a vylepšil současně o minutu dosavadní traťový rekord. Kategorii žen ovládla Andrea Dosedělová reprezentující Fit studio Star Opava.

„Bohužel, letos chyběl nejstarší účastník, který u nás každoročně startoval, dvaaosmdesátiletý Karel Stuchlík z Prajzského BK Kravaře. Nešťastně si totiž při pádu zlomil krček stehenní kosti,“ vysvětlil absenci pravidelného účastníka Stanislav Hartmann.

Odpoledne čekala na všechny vyznavače pohybu, zábavy a recese pětikilometrová trasa Hněvošické barevné vedoucí okolím obce. Všichni aktéři museli na start nastoupit v bílém tričku a při probíhání jednotlivými kontrolními stanovišti byli zasypáváni speciálními práškovými barvami – červenou, modrou, zelenou a oranžovou. V tomto případě platilo, že vítězem se mezi čtyřmi stovkami běžců nestal nejrychlejší v cíli, ale tradičně ten nejzmalovanější.

Výsledky Hněvošické desítky – muži: 1. Dimicoli (U.S. San Maurizio – Itálie) 35:17,1 min, 2. Wittek (Sokol Opava–Kingteam) +1:42,4 min, 3. Škapa (MK Seitl Opava) +4:15,7, 4. Pokorný (VOKD Poruba) +5:15,6, 5. Hartig (Burik Running Team) +5:21,1, 6. Philipp (Opava) +5:24,1. Ženy: 1. Dosedělová (Fit studio Star Opava 48:30,3 min, 2. Němčíková +54,8 s, 3. Haladejová (obě Biatlon Ostrava) +55.