REPORTÁŽ: Hory při Orlickém maratonu ukázaly svou vlídnou i nevlídnou tvář

Sobota 4. února a neděle 5. února se nesly v Deštném v Orlických horách ve znamení 39. ročníku Orlického maratonu. K hlavnímu, nedělnímu závodu klasickou technikou se – jak už je zvykem – ještě první den běžel prolog v podobě dětských soutěží a závodu dospělých volným způsobem.

Podmínky už nemohly být rozdílnější. V sobotu přes nás přecházely silné poryvy větru a sněžilo, v neděli pak bylo nádherné zimní počasí se sluníčkem. Vyšlo to vlastně ideálně, stopy na klasiku se upravovaly v noci na neděli, takže se podařilo zahladit následky sobotního nečasu a vytvořit optimální tratě,“ popsala Jana Michlová z pořádajícího Ski Klubu Skuhrov nad Bělou.

V Deštném v Orlických horách bylo po oba dva dny rušno, celkem se zapojilo 570 vyznavačů běžeckého lyžování. V důsledku povánoční oblevy se totiž jednalo o jeden z prvních dálkových běhů letošní sezony na českém území. Sobota kromě dětských závodů patřila běhu dospělých na 20 kilometrů volně.

Trochu jsme si museli pohrát s časy startů, ale nakonec se přes náročné podmínky povedlo vše zorganizovat na jedničku. Dvacítka byla velice atraktivní i divácky, jelikož o vítězi rozhodl až fotofiniš, což se běžně na takto dlouhých distancích neděje,“ neopomenula vypíchnout zajímavý moment Jana Michlová.

V neděli se o trofeje utkali běžci klasicky, vybrat si přitom mohli ze tří vzdáleností – na 10, 20 a 40 kilometrů, přičemž největší zájem byl jako tradičně o nejdelší distanci. Mezi muži se pak opět bojovalo až do cílové rovinky, kdy nakonec Aleš Bohatý v samém závěru přece dokázal utéct Petru Knopovi a zajistit si prvenství.

Naopak mezi ženami bylo jasno záhy. Adéla Ročárková, známá též pod dívčím jménem Boudíková, si suverénně dojela pro triumf, když po excelentním výkonu na trati finišovala jako čtrnáctá celkově. Druhou nejrychlejší ženu, Vendulu Ryšavou, přitom za sebou zanechala o více než půl hodiny.

Každý ze závodníků od nás odcházel s medailí, ti nejlepší si mezi sebou navíc rozdělili hodnotné ceny většinou v podobě sportovního vybavení. Moc nás potěšilo, že se několik umístění na stupních vítězů podařilo získat i borcům z našeho domácího oddílu,“ uvedla Jana Michlová ze Ski Klubu Skuhrov nad Bělou.

Výsledky 39. Orlického maratonu – muži 40 km celkem: 1. Aleš Bohatý 02:02:09 h, 2. Petr Knop 02:02:17, 3. Michal Sedláček 02:03:02, ženy 40 km celkem: 1. Adéla Ročárková 2:21:38 h, 2. Vendula Ryšavá 2:54:46, 3. Martina Setunská 3:06:07.

Kompletní výsledky na: ski-tour.cz

Foto: ski-tour.cz