REPORTÁŽ: Hradecké sportovní hry přivítaly basketbalové reprezentantky

Rušno bylo v sobotu 4. června na Smetanově nábřeží v Hradci Králové. Náplavka se na den stala centrem města, když si sem na pátý ročník Hradeckých sportovních her našly cestu tři tisíce návštěvníků. Ti tak stanovili nový rekord události, která nabídla aktivní vyžití skutečně všem, od dětí až po starší ročníky.

Sportovalo se úplně všude a v rozličných odvětvích. V rámci dětského dne jsme připravili 23 stanovišť, které děti od těch nejmenších obcházely s kartičkou, a když splnily všechny úkoly, dočkaly se odměny. Pěkné výkony předváděli teprve devítiletí kluci, kteří se zapojili do streetbalového turnaje určeného přitom kategorii U14. Mezi dospělými se na startovní listině objevili i borci přes čtyřicet,“ popsal Marek Trejtnar z pořádajícího sdružení Sport and Culture Entertainment.

Na náplavku se lidé trousili od začátku akce v 9 hodin. Juniory v rámci sportovního dne čekaly například disciplíny jako mini ping-pong, skok do výšky, fotbalkulečník, opičí dráha, střelba na koš, florbal, mobilní biatlon a řada dalších, které v rámci náborové akce pomáhaly zajistit sportovní kluby z Hradce Králové. Lákala rovněž U-rampa, kde probíhala exhibice profesionálů v čele s Markem Čejchanem a v mezidobí také skateboardová školička pod jeho vedením.

Vyhlášený skejťák nebyl jedinou známou osobností, která na Hradecké sportovní hry zavítala. V čele streetbalového celku San Piego Pardubice stanula kapitánka české basketbalové reprezentace Renata Březinová a své spoluhráčky dovedla až k celkovému triumfu. Nechyběla ani hradecká rodačka a členka stříbrného basketbalového týmu z domácího mistrovství světa 2010 Ilona Burgrová, která už se však pouze stavila s kočárkem podívat a povzbudit ostatní sportovce. Ve fotbale jeden na jednoho pak zářil úřadující mistr České republiky Dominik Zdržálek.

Byl to streetbal, o nějž byl mezi účastníky největší zájem, o trofeje mezi sebou zabojovalo 35 týmů. Deset přihlášených celků v hokejbalu pak znamenalo dosud nejvyšší počet v této disciplíně, úspěšnou premiéru si odbylo i méně známé odvětví, jímž je roundnet. Program sedmi hlavních turnajů doplnily fotbal tři na tři i jeden na jednoho, stolní fotbálek a pétanque.

U pétanque je skvělé, že se mohou zapojit různé věkové kategorie, a tak se řada návštěvníků osmělila a vyzkoušela si jej. Kromě toho jsme letos vyzkoušeli – zatím jen v nesoutěžní rovině – přetahování lanem a setkalo se to s takovým úspěchem, že nyní uvažujeme, že jej zařadíme do příštího ročníku už jako jednu ze součástí turnajů,“ podotkl Marek Trejtnar.

K velké spokojenosti pořadatelů si na Hradecké sportovní hry našli cestu milovníci pohybu nejen z tohoto východočeského města, ale i z Pardubic, Ostravy, Prahy nebo Prostějova. Milým bonusem bylo počasí, kdy po celý den bylo příjemných 25 °C a ač se v odpoledních hodinách sluníčko schovalo za mraky, déšť se z nebe nespustil. Proto se návštěvníci mohli bez obav svézt i po Labi na loďkách a paddleboardech.

Kromě hlavních soutěžních aktivit náplavka nabídla spoustu dalšího zábavného programu. Děti si tak mohly vyzkoušet pod vedením žáků Střední uměleckoprůmyslové školy hudebních nástrojů a nábytku Hradec Králové sprejování i malbu na stojany s rozměrnými plátny. Bratři Tomáš a Marek Vaněčkovi z projektu Švihej.cz nadchli přítomné svou exhibicí se švihadly, fyzioterapeuti a lékaři z Czechmove poradili se zásadami strečinku a sportovní masáží a milovníci motorů se svezli v předváděcích automobilech jednoho z partnerů akce.

Po třetí hodině jsme byli připraveni vyhlásit vítěze, které jsme podělili sportovním vybavením od našeho hlavního partnera, dále dary od autocentra, batohy, masážními gely, publikacemi všeho druhu, multisport vouchery a samozřejmě také poháry a medailemi. Děti se také dočkaly medailí – mimochodem, ty opět vyrobili žáci umprumky na CNC strojích – a kromě toho i raw tyčinek, vstupenek do Flyzone parku, hlavolamů a dalších věcných cen. Následně se žezla ujali DJové a zábava pokračovala až do 22 hodin,“ uvedl Marek Trejtnar.

Výsledky 5. ročníku Hradeckých sportovních her – streetbal muži: 1. Votroci Hradec Králové, 2. Wolves Pack, 3. Vysyp si písek, streetbal ženy: 1. San Piego Pardubice, 2. Nuselský (vý)květy, 3. Tři sestry, streetbal chlapci: GoodFellas, streetbal dívky: Red Angels, fotbal tři na tři: 1. Flint Tropics, 2. Cirkus Frida, 3. Jameson Boys, fotbal jeden na jednoho: Dominik Zdržálek, stolní fotbálek: Mr. Ans Mrs. Smithovi, pétanque: 1. Chrupek Chrudim, 2. Nebeský klády, 3. Mlaďáci, hokejbal: 1. Vostrouhaný mrkve, 2. Přišli jsme na pivo, 3. Frida, roundnet: 1. Harry není koště, 2. Žoki, 3. Žebráci.

Foto: Adámek