REPORTÁŽ: Ital Cattanea znovu triumfoval na Rusavské padesátce

Hostýnské vrchy nabídly o víkendu při 14. ročníku závodu horských kol Force Rusavská 50ka tratě na 50 a 35 kilometrů. Nejrychlejší na nich byli Ital Johnny Cattaneo a společně junioři Jakub Malý a Karel Ponížil. Akce byla součástí projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi, jejímž mediálním partnerem je Deník.

Centrem závodu, který byl navíc čtvrtým dílem seriálu MTB král Hostýnek, se stal sportovní areál SK Rusava. Delší trasa odtud vedla směrem na Klapinov, Tesák, Košovy a Ondřejovsko a její celkové převýšení činilo 1 150 metrů. K atraktivním místům patřily sjezd z Klapinova do Chvalčova, průjezd hřebenovkou přes Ondřejovsko a divácky vyhledávaný cílový sjezd na Rusavu. Na start se postavilo 798 závodníků – 621 absolvovalo delší trať, 177 kratší. Trať zvládlo také šest tandemových dvojic.

„Pořadatelsky náročný závod jsme zvládli bez větších problémů, jsme spokojeni i s účastí, která byla na úrovni loňského ročníku. Vcelku nám vyšlo i počasí, jen chvílemi začalo pršet, ale většina závodníků si s tím poradila bez větších problémů. Ve všech kategoriích jsme byli svědky velice zajímavých dojezdů,“ zhodnotil letošní ročník Miroslav Ševčák, člen organizačního výboru.

Loňské prvenství na padesátikilometrové trati obhájil Ital Cattaneo z týmu Wilier-Force, který měl v cíli náskok 37 sekund a byl o 33 sekund pomalejší než při svém premiérovém triumfu. Pro stříbro si dojel Pavel Skalický a pro bronz ve stejném čase Jan Fojtík. Jeho bratr Ondra, v loňském roce celkově druhý, měl defekt a závod nedokončil. Kategorii žen vyhrála Irena Berková z týnu Amenity-Extrem Sport. Horkým domácím želízkem v ohni byla v ženské kategorii Martina Novotná, v absolutním pořadí padesátky mezi ženami nakonec celkově třetí.

„Očekávání mého okolí bylo asi větší, ale já jsem se třetím místem spokojená. Na to druhé nechybělo mnoho, měla jsem Radku Pospíšilovou stále před sebou a viděla na ni, ale už to nešlo dorazit. Asi v půlce závodu jsem překonala tradiční krizi, skousla banán a rozjela se. Bronz je dobrý, mohlo však být hůř – ve stoupání asi kilometr a půl před cílem se mi zasekl řetěz. Už to vypadalo, že to budu muset doběhnout po svých, ale ochotný a šikovný pán mně pomohl řetěz nahodit zpátky a já mohla znovu do sedla a bronz uhájila,“ zhodnotila své umístění Martina Novotná.

Na pětatřicetikilometrové trati ukázali všem soupeřům záda dva šestnáctiletí junioři Jakub Malý z VRV teamu a Karel Ponížil z týmu 4Ever Cyklobulis, kteří své soupeře nechali zpět o více než minutu. Mezi ženami byla nejrychlejší Lucie Javorová z Valachbajk teamu.

„V cílovém prostoru byla řada stánků s cyklotématikou, zajímavé ceny se losovaly v tombole startovních čísel. K vidění byla módní přehlídka sportovního oblečení a děti si užily skákací hrad, ti nejmenší pak cykloškolku. Vydařený den zakončila diskotéka a taneční zábava na rusavském koupališti,“ popsal atmosféru akce Miroslav Ševčák.

Výsledky – 50 km: 1. Cattaneo (Wilier-Force) 1:41:10 hod., 2. Skalický (Kolovna KM MTB team) – 0:37 sek., 3. J. Fojtík (Force Kck Zlín) – 0:37; ženy: 1. Berková (Amenity-Extrem team) 2:208:37 hod. 2. Pospíšilová (T.S. Bohemia Kros Bike team) -2:34 min., 3. Novotná (TÜV SÜD Rusava Bike team) -4:19. Vítězové jednotlivých věkových kategorií – muži: Skalický, Cattano, Debertolis (Wilier-Force), Spáčil (Novatop Lapierre Letovice), Frkal (Novatop Opava), ženy: Berková, Holznerová (Zvonek Sport Valašské Klobouky); junioři: Anděl (Bike 2000); juniorky: Nábělková (Cyklosport Chropyně); tandemy: Kotas-Janoš (TÜV SÜD Rusava Bike team).

Trať 35 km:1. Malý (VRV team) 1:21:28 hod., 2. Ponížil (4Ever Cyklobulis) stejný čas, 3. Boruta -1:09 min.; ženy: 1. Javorová (Valachbajk team) 1:41:53 hod., 2. Skřivánková (Suprgirls) -1:28 min., 3. Halvová -1:45. Vítězové jednotlivých věkových kategorií – muži: Trnka (Atrex Bassta team), Boruta, Dřevojánek (Valmezbike), Steuer (Head Bike TJ Opava), Vychodil (Cykloteam Kolárna); ženy: Javorová, Vasiliadisová (Head Bike TJ Opava); junioři: Malý; juniorky: Prchalová (4Ever Cyklobulis).

Kompletní výsledkové listiny na www.rusavska50ka.com a www.atletikauni.cz.