REPORTÁŽ: Jakub Kohák: „Příští rok běžíme s Jardou Kulhavým také – ale až od pátého kilometru!“

Jakub KohákTěžko říci, zda to byla spíše dlouholetá tradice závodu nebo účast patronů projektu České unie sportu ČUS SPORTUJ S NÁMI Jakuba Koháka a Jaroslava Kulhavého, v každém případě se však na start 57. ročníku silničního Běhu Hronov – Náchod postavilo rekordních 666 účastníků! A mezi nimi dokonce pětice skvělých vytrvalců z Keni.

„Tenhle závod se mi moc líbil. Trať podél Metuje je sice rovinatá, ale v zimě, která panovala, v sobotním dopoledni to bylo pro všechny hodně náročné. Ale běžci makali na doraz! Odměnou jim byl nejen cíl po 8850 metrech, ale také krásná scenérie náchodského náměstí, kde se opravuje kostel. Však jsme také s Jardou Kulhavým bouřlivě aplaudovali zejména vítězům, protože ti nejlepší si musí vzájemně fandit,“ komentoval průběh běžeckého závodu s nadsázkou sobě vlastní herec, režisér a všestranný sportovec Jakub Kohák.Jakub Kohák a Eva Vrabcová-Nývltová

Pořadatelům navíc slíbil, že příští rok se společně se svým „parťákem“ postaví na start 58. ročníku, ale s jednou podmínkou. Že na trať vyrazí až od 5. kilometru a pro případ, že ani pak nebude v čele v pořadí, musí být těsně před cílem připravený ještě motocykl:-)

„Nejvíc v životě jsem uběhl půlmaraton o délce jednadvaceti kilometrů. Od té doby však začaly i moje zdravotní problémy. Přesto považuji běh za nejpřirozenější pohyb pro člověka. Pokud je ale někdo gaučový typ, tak bez tréninku si pak v závodě jen ublíží. Sám hodně a rád běhám, protože to je základ pro všechny sportovní disciplíny,“ dodal Jakub Kohák a vzápětí se šel zhostit důležitého úkolu – předat ceny nejúspěšnějším vytrvalcům.

Po kariéře přijdou maratony a triatlony

Silničního Běhu Hronov – Náchod se vzhledem k charakteru trati už tradičně zúčastňují nejen atleti, ale také vyznavači dalších sportovních odvětví, zejména lyžaři, biatlonisté, triatlonisté nebo cyklisté. Mnozí z nich sem jezdí z Maďarska, Německa, Polska, Slovenska, Velké Británie či Ukrajiny. Letos poprvé sem zavítali také zástupci Keni, země zaslíbené dlouhým běhům.

Jaroslav Kulhavý předává ceny„Vůbec mě nenapadlo, že se zde sejde taková konkurence. To zvedlo určitě úroveň závodu o hodně výš. Já však oceňuji i všechny ostatní účastníky, kteří překonali vlastní pohodlí i chlad a postavili se na start. S Jakubem jsme se domlouvali opravdu na tom, že příští rok zde také nastoupíme. On možná na tom pátém kilometru, ale já bych rád běžel raději už od začátku,“ přiznal se olympijský šampion na horských kolech Jaroslav Kulhavý.

Běžecký maraton na svém kontě dosud nemá, zatím prý zvládl nejvíc „jen“ 300 kilometrů na kole, navíc v extrémním terénu. V rámci přípravy se však pravidelně běhu věnuje v létě i v zimě.

„Běh je pro mne v tréninku vhodná alternativa. Trochu mi sice ´rozbije´ nohy, ale na druhou stranu mi pomáhá rozvíjet a posilovat jiné svalové partie. Docela by mě lákalo vyzkoušet si i klasický maraton. Už mám za sebou několik triatlonů. Plavání jsem zvládl kraulem, to mi docela šlo, kolo bylo super, jenže běh v nich byl mou nejslabší disciplínou. Do budoucna to však beru jako výzvu. Až skončím s cyklistickou kariérou, tak přijde řada na pořádný běh i dlouhé triatlony,“ slíbil Jaroslav Kulhavý, jehož odpoledne čekala – prý lehká a volnější – projížďka s bicyklem po Orlických horách.Jakub Kohák předává ceny

Pokud Jakub Kohákem s Jaroslavem Kulhavým opravdu dorazí příští rok na start 58. ročníku, Běhu Hronov – Náchod, není pochyb o tom, že účastnický rekord opět padne. A rozkřikne-li se, jak úsměvná a pohodová atmosféra během celé akce vládla, možná dorazí i více Afričanů.