REPORTÁŽ: Jizerská 50, kterou zachránilo počasí na poslední chvíli, přilákala 8 141 účastníků

Bylo to letos velmi napínavé, ale nakonec se 53. ročník ČEZ Jizerské 50 v běhu na lyžích uskutečnil v plném rozsahu i v celé délce. Po velmi mírné zimě se počasí v týdnu jakoby na objednávku pořadatelů legendárního závodu, umoudřilo a začalo sněžit. Na startu se tak sešlo v průběhu tří dnů 7. až 9. února 8 141 účastníků, což znamená překonání loňského rekordu o neuvěřitelných 434 závodníků. Sluncem zalité závody nakonec ukázaly, jak krásná umí Jizerská 50 být.

Účastníci ze čtyř desítek zemí se od pátku do neděle postupně představili v těchto závodech: Benzina sprint (1,5 km), Jizerská firemní Raul, Mini Jizerská Pojišťovny VZP, ČT Jizerská 10, Volkswagen Bedřichovská 30, Hervis Jizerská 25 a ČEZ Jizerská 50. V akci tak byli amatérští lyžaři, stejně jako profesionálové, děti i s rodiči, zástupci firem nebo jen milovníci běžeckého lyžování.

V hlavním závodě seriálu Ski Classics se představil také dvojnásobný olympijský vítěz Petter Norhug z Norska, ale vítězem se nestal. Přesto neskrýval své nadšení. „Neskutečný zážitek, opravdu jsem si to tady moc užil. Téměř po celé trati byli diváci a povzbuzovali mě. V polovině závodu mě pak mile překvapila živá hudba. Z Jizerské 50 si odvážím celkově velmi dobrý pocit, rád se zase vrátím,“ řekl v cíli Petter Northug, který se vešel do první padesátky startovního pole.

V mužském závodě obhájil loňské vítězství Nor Andreas Nygaard, který byl nejrychlejší ve spurtu pětičlenné skupiny. Nejlepší Čech Jiří Pliska obsadil 20. místo. V kategorii žen Kateřina Smutná tentokrát na stupně vítězů na Jizerské padesátce nedosáhla, obsadila pátou příčku. Na vítěznou Švédku Britu Johanssonovou Norgrenovou ztratila minutu a 15 sekund, od bronzové Liny Korsgrenové ji dělilo dvacet sekund.

Vzhledem k rekordnímu počtu účastníků se nabízí otázka, zda se má Jizerská 50 ještě vůbec kam Jizerka rozšiřovat? „Neustále přemýšlíme, jak program i nadále přibližovat začátečníkům. Těm momentálně nenabízíme kratší variantu závodu volnou technikou. Možná se jí ale v blízké budoucnosti dočkáme,“ prozradil tiskový mluvčí závodu Richard Valoušek.

Od 4. ročníku se závod jezdí jako Memoriál expedice Peru, kde zahynulo v roce 1970 patnáct československých horolezců, mezi nimiž byli i zakladatelé Jizerské 50. Letos dostal každý účastník pamětní medaili k 50. výročí od tragického neštěstí.

Foto: Jizerská 50