REPORTÁŽ: Jizerské hory patřily běžcům – na tratě lyžařské padesátky se jich vydaly dva tisíce

Bedřichov je spjatý s běžeckým lyžováním, stále více se však jeho název skloňuje také se samotným během, a to díky seriálu Běhej lesy. Ten sem zavítal opět v sobotu 2. září na závod Jizerská 50 RUN, který je jeho součástí. Dva tisíce běžců vyrazily na tratě dlouhé12, 23 a 50 km.

A nejen tam – svůj prostor dostaly také děti na trasách 500 a 1 000 metrů. Poslední prázdninové dovádění před návratem do školy tak zažily v srdci Jizerských hor. Na start se jich postavilo přesně 342.

Ještě více účastníků se představilo na jednotlivých tratích dospělých. Celkově se závodů Jizerská 50 RUN, které se konají ve spolupráci s Lesy České republiky, zúčastnilo 2 000 běžců ve všech věkových kategorií.

„Z tohoto počtu máme velkou radost. Ukazuje to, že jsme našli způsob, jak naučit lidi s chutí sportovat a vyrážet do přírody. Věříme, že i závěrečný závod na Šumavě za čtrnáct dní bude zaplněný,“ řekl David Douša z organizačního týmu.

Královský závod na 50 kilometrů ovládl Přemysl Ježek s časem 3:21:35 hodiny. V cíli pak dlouho vstřebával únavu a více než deset minut čekal na další v cíli Wachtla s Kopčíkem. „Chtěl jsem na kluky počkat a pogratulovat jim. Byl to pěkný závod i oni mě donutili k tak pěknému času,“ pochvaloval si v cíli Přemysl Ježek.

Mezi ženami uspěla Marcela Joglová. „Konečně. Tentokrát jsem o vítězství hodně snila a jsem šťastná, že se to povedlo. Jizerskou mám ráda, vážím si toho,“ dodala na stupních vítězů.

Na trati 23 kilometrů byl nejrychlejší Dušan Podroužek, mezi ženami bývalá reprezentantka v běhu na lyžích Zuzana Kocumová. Odstartovala jako poslední, ale v cíli vítala běžce jako první. Nejkratší distanci vzali do své režie David Kučera časem 41:59 minuty a Jana Grygarová, která zvládla tucet kilometrů za 50 minut a 12 vteřin.

Seriál Běhej lesy napsal při Jizerské 50 RUN šestou letošní kapitolu a má před sebou ještě jednu, poslední. Ta se uskuteční v sobotu 16. září v Boleticích na Šumavě nedaleko Olšiny. „Závod bude stát za to, v programu má i závěrečnou ´doběhnou´, tedy rozlučku se všemi běžci s hudbou a předáváním cen nejvěrnějším účastníkům seriálu,“ pozval aktéry na jih Čech David Douša.