REPORTÁŽ: Jubilejní „babičkovské“ kilometry zdolalo 1432 turistů a 21 psů

Jubilejní turistický pochod Babička, který už počtyřicáté uspořádala TJ Sokol Velké Svatoňovice, se vydařil.  Na putování malebným krajem spjatým s tvorbou spisovatelky Boženy Němcové přišlo 1432 turistů,  což je třetí nejvyšší počet v novodobé historii (2010: 1613 účastníků, 2014: 1523 účastníků).

Babička II

Mezi zájemci nebyli jen ti tradiční, z nejbližšího okolí a východočeského regionu, ale přijeli i turisté z Letonic u Brna a z Karviné. Počasí všem vcelku přálo – vybrat si mohl každý: ráno bylo sedm stupňů a zataženo, kolem desáté vzduch osvěžil hodinový déšť a pak už bylo dvaadvacet stupňů.

Největší zájem byl o dětskou pětikilometrovou trať. „Absolvovalo ji 644 pochodníků, pro které hasiči připravili řadu zpestření.  Byla na ní perníková chaloupka a mnohde číhala strašidla. Všechny děti navíc dostaly zdarma buřta, kterého si hned mohli opéct na ohni,“ informoval Jiří Špetla, šéf třicetičlenného pořadatelského sboru.

Na pětadvacetikilometrový a padesátikilometrový pochod se vydalo 471 turistů a jedenadvacet z nich mělo doprovod v podobě pejsků. Cyklotrasy na 30, 50 a 70 kilometrů zaznamenaly účast 279 účastníků, na sedmdesátikilometrovou trať pak vyrazilo i sedmnáct vyznavačů horských kol.

„Všichni aktéři byli na startu vítání babičkou v dobovém kroji, v cíli pak úspěšné turisty čekal diplom s razítkem – ten dostali i pejsci se startovním průkazem,“ řekl nám Jiří Špetla.

Živo bylo nejen na jednotlivých trasách. V místě startu na fotbalovém stadiónu vyhrávala místní country kapela, u Slatinského mlýna koncertovala skupina Pěna. Grilovaly se tady klobásy na lávovém kameni, k dispozici bylo i další občerstvení. Organizátoři všem opět nabídli zajímavou možnost zvážit se na startu a v cíli – elektronické váhy tak prozradily, kolik je ušlé kilometry stály dekagramů či kilogramů.

Velký zájem, zejména u těch nejmenších, byl o koňské taxi, které pendlovalo mezi startem a rybníkem Batňák, i o svezení na poníkovi či kobylce přímo na stadionu,“ přiblížil další nabídku pořadatelů Jiří Špetla.

Mezi tradičními účastníky byli jedenačtyřicetiletý Michal Hejduk ze Dvora Králové a čtyřicetiletý Marek Řezníček z Trutnova, kteří se podělili o bezprostřední dojmy.

Ač bydlím ve Dvoře, do svého rodného kraje se na tenhle pochod vracím rád. Babičku jsem šel více než patnáctkrát. Tradiční trasa se mně líbila, organizace klapala. Líbí se mi, že pořadatelé připravují i zajímavý program a nesoustřeďují se jenom na samotný pochod. Kde se vám stane, aby vás vítali chlebem se solí,“  pochvaloval si Michal Hejduk.

„Babičku jsem vynechat nemohl. Chodím pravidelně, tedy pokud počasí dovolí. To letošní docela šlo, vyhovovalo mi. Pětadvacetikilometrová trasa měla dobře zvolené kontroly, oceňuji možnost kvalitního občerstvení nejen na startu a v cíli, ale při samotném pochodu,“ zhodnotil svou letošní účast Marek Řezníček.