REPORTÁŽ: Jubilejní Běh rodným krajem Emila Zátopka ovládl vytrvalec z Běloruska

Při příležitosti sta let od narození českého Olympionika století se v sobotu 17. září uskutečnil dvacátý ročník Běhu rodným krajem Emila Zátopka. Trať symbolicky spojuje Kopřivnici, místo narození slavného vytrvalce, s Rožnovem pod Radhoštěm, kde je pochován po boku své milované manželky, oštěpařky Dany Zátopkové.

„Stoleté výročí k naší akci přitáhlo velkou pozornost a zaznamenali jsme tak nový účastnický rekord, do cíle se podívalo 284 běžců. Závodníci k nám dorazili ze všech partnerských měst Kopřivnice – francouzského Trappes, italského Castiglione del Lago, německého Zwönitzu, polského Miszkówa i slovenských Bánovců nad Bebravou, ale rovněž třeba z Ukrajiny, Běloruska a pochopitelně z celé České republiky, nejen z nejbližšího okolí. Odměnou jim bylo ideální počasí pro běh – zataženo, bezvětří, trochu chladněji, ale bez deště,“ popsal podmínky Jiří Harašta z pořádajícího Atletického klubu Emila Zátopka Kopřivnice.

Ráno obstaraly prolog k hlavní události dne přímo v Kopřivnici Lidový běh dospělých a Běh dětí Kopřivnicí, v 11 hodin vyrazili do boje s 22,3 kilometru dlouhou tratí s převýšením 375 metrů atleti v rámci samotného Běhu rodným krajem Emila Zátopka. Zapojit se mohli buď sami za sebe, nebo v rámci dvoučlenných štafet.

„Hodně jsme se dříve setkávali s reakcemi, že je naše trať příliš dlouhá a náročná, proto jsme před čtyřmi lety zavedli nově kategorii štafet. Letos v ní startovalo 33 dvojic, což je velký nárůst a známka, že jsme udělali dobře. Páry si mezi sebou mohou trasu takticky rozložit. První, desetikilometrový úsek je rovinatějšího rázu a spíše sprinterský, zbytek více sedí vrchařům, je to tam pěkně zvlněné,“ vysvětlil Jiří Harašta.

Atlety závod vedl z Kopřivnice v Moravskoslezském kraji přes Štramberk, Ženklavu, Veřovice a sedlo nad pramenem Jičínky do Rožnova pod Radhoštěm ve Zlínském kraji. K velké radosti přihlížejících se o vítězství rozhodovalo do posledních metrů, kdy loňskému vítězi Adamovi Szymanikovi utekl vítězný Bělorus Roman Adamovich. Z bronzu se těšil Ukrajinec Dmytro Didovodiuk.

Přes slušné tempo odolal mužský traťový rekord Keňana Eliashe Kiproticha Saweho s hodnotou 1:10:27 h. Mezi ženami ovšem rekord v kategorii nad 45 let posunula Petra Pastorová, a to dost radikálně, když původní čas 2:01:53 Ivany Kubíčkové předstihla o více než půl hodiny.

„I po doběhu bylo o všechny postaráno. Závodníci měli k dispozici občerstvení a celkový servis, nejlepší si vysloužili svými výkony štědré prize money. Přihlížející se v průběhu dne mohli dobře pobavit nejen při sledování závodu, ale rovněž při koncertu kapely Support Lesbiens. Perfektní práci odvedla také Barbora Černošková, která se ujala role moderátorky,“ uvedl Jiří Harašta.

Výsledky 20. ročníku Běhu rodným krajem Emila Zátopka – muži celkem: 1. Roman Adamovich (Bělorusko) 1:15:25,83 h, 2. Adam Szymanik (AKBK) 1:15:41,70, 3. Dmytro Didovodiuk (Achilles Leszno) 1:16:17,26, ženy celkem: 1. Petra Pastorová (MK Seitl Ostrava) 1:29:49,74 h, 2. Elen Šimonová (X-Trail Orlová) 1:37:57,97, 3. Veronika Hanko (Veřovice) 1:37:58,77.

Kompletní výsledky na: timechip.cz

Foto: Jiří Harašta