REPORTÁŽ: Jubilejní Malý svratecký maraton nezastavilo ani tropické vedro

Obec Vír v malebném údolí řeky Svratky hostila v sobotu 19. srpna opět po roce běžecké závody, které zapojily všechny věkové i výkonnostní kategorie. Po pětačtyřicáté se uskutečnil Běh Vírem mládeže, po sedmapadesáté Běh Vírem dorostu a zlatým hřebem byl jubilejní, sedmdesátý Malý svratecký maraton. Akce byla součástí projektu Tipsport Sportuj s námi.

Ve Víru to v sobotu žilo, do dětských běhů se zapojilo 196 účastníků a Malý svratecký maraton si nenechalo ujít 96 borců. Po celý den panovalo pořádné vedro, takže podmínky byly extrémní, až na závěr, když už byli téměř všichni v cíli, přišla silná přeprška. Fanoušci, kterých dorazilo ke čtyřem stovkám, se však parnem nenechali odradit a vytvořili skvělou atmosféru. Rovněž všichni závodníci absolvovali své tratě bez potíží,“ řekl David Lahodný z pořádajícího sportovního oddílu Jiskra Vír.

Před Kulturním domem Vír si nejprve start od 9,30 hodin odbyly děti, jež v závislosti na věku bojovaly na tratích od 75 metrů – určené těm do dvou let v doprovodu rodičů – až po 960 metrů v případě dívek a 1200 metrů v podání chlapců od třinácti do čtrnácti let. Posléze ještě program pro nastupující talenty v 15 hodin doplnil Běh Vírem mládeže na 3000 metrů.

Ve 14,30 hodin vyběhli vytrvalci na samotný Malý svratecký maraton. Ten je provedl po zvlněné dvaatřicetikilometrové trati tradičně vedené do Nedvědic a zpátky. O ceny v podobě prize money a věcných cen, jakými byly různé sportovní doplňky i výživa, mezi sebou soupeřili jednotlivci, čtyřčlenné a premiérově také dvojčlenné štafety.

Žádný finiš na cílové čáře se tentokrát neodehrál, vítězové si pohlídali, aby je nikdo neohrozil. Mezi muži se radoval Martin Kučera z Eleven Run Teamu v čase 2:01:52, jenž za sebou nechal druhého Petra Murase z týmu Café Almaty o více než čtyři minuty. Bronzovou pozici obsadil Ladislav Suk hájící celek VSK Univerzita Brno. Mezi ženami kralovala Eliška Vlachová Hutová z 2B Winner Teamu, když finišovala v čase 2:33:26. Druhá Zdeňka Komárková ze SDH Bolešín doběhla s odstupem přesahujícím osmnáct minut, třetí místo připadlo Daně Urbánové z Letovic.

Pro mě je velkým hrdinou pan Josef Holý z týmu Orel Židenice, který s námi vyběhl i letos, ve svých dvaaosmdesáti letech, a úspěšně závod dokončil. Celkově máme z proběhlého ročníku radost, kromě krátkého výpadku proudu vše šlapalo jaksepatří. Každoročně roste zájem o akci, účastníci si závody pochvalovali a hlásili, že se za rok opět vrátí. Vydařily se i oslavy jubilea, všechny pamětní brožurky jsme udali, návštěvníci obdivovali putovní pohár se jmény všech dosavadních vítězů a hojně se s ním fotili,“ uvedl David Lahodný.

Výsledky 70. ročníku Malého svrateckého maratonu – muži celkem: 1. Martin Kučera (Eleven Run Team) 2:01:52 h, 2. Petr Muras (Café Almaty) 2:06:16, 3. Ladislav Suk (VSK Univerzita Brno) 2:10:00, ženy celkem: 1. Eliška Vlachová Hutová (2B Winner Team) 2:33:26 h, 2. Zdeňka Komárková (SDH Bolešín) 2:51:36, 3. Dana Urbánová (Letovice) 2:57:06, štafety 4 x 8 km: 1. Králova družina 2:23:17 h, 2. Hasiči Pernštejn (SDH Pernštejn) 2:34:31, 3. Kráťa Team (Skol Brno) 2:34:50, štafety 2 x 16 km: 1. Kazbek 2:30:18 h, 2. Fast & Furious (Sky4Run) 2:58:40, 3. Milan & Lukáš 3:04:52.

Kompletní výsledky: jiskravir.cz

Foto: Mirek Nosek