REPORTÁŽ: Jubilejní Opatovské šmajd provedl 262 turistů mrazivou krásou Blanenska, Malé Hané a Horního Pomoraví

Optaovské šmajdKdyž vyráželi v sobotu 7. února první nadšenci na trasy 20. ročníku dálkového turistického pochodu Opatovské šmajd, teploměr ukazoval minus osm stupňů Celsia. Od časného rána se však přidávaly od sokolovny ve Velkých Opatovicích i od nádražního bufetu v Letovicích desítky dalších zájemců – mládež, dospělí, senioři, rodiny s dětmi i psi.

Nefoukalo a lehce mrazivé počasí jen umocnilo příjemný výšlap zasněženou krásou Blanenska, Malé Hané, Horního Pomoraví i přilehlých oblastí jižní Moravy. Jeden z prvních letošních turistických pochodů se po všech stránkách vydařil.

„Zhruba tři čtvrtiny účastníků se na některou ze třinácti připravených tras vydalo z Velkých Opatovic. Největší zájem byl o délky 10 a 17 kilometrů. Potěšilo nás, že přišlo hodně mladých lidí a rodinných týmů. Bohužel, na účasti se silně podepsala chřipková epidemie, která právě řádí v regionu. Spousta lidí mi telefonovala nebo psala maily, v nichž svou neúčast omlouvala. Včetně Oldova memoriálu a Malohanácké stovky, které startovaly už o den dříve, jsme letos celkově napočítali 262 turistů. Asi si ty rekordní počty schováme na příští ročník,“ posteskl si lehce Dušan Machourek, předseda Klubu českých turistů z odboru Malá Haná Velké Opatovice a hlavní pořadatel.

Opatovské šmajd Opatovské šmajd Opatovské šmajd Opatovské šmajd

Pořadatelé na trasách i v cíli připravili bohaté občerstvení. Na každého pochodníka, který úspěšně dorazil k opatovické sokolovně, čekal účastnický diplom a pamětní kovová medaile. Mimochodem – nejmladšímu účastníkovi, jenž zvládl deset kilometrů, bylo pouhých pět let.  V cíli dostal stejně jako ostatní děti také pár sladkosti k načerpání vydaných kalorií. A všem turistům, kteří se ještě udrželi na vlastních nohách, zahrála k tanci i poslechu countryová skupina Kázeň.

„Letos jsme byli svědky i kuriózní události, o kterou se postarala skupina pěti Rakušanů. Na Konicku se jim podařilo sejít z trasy 52 kilometrů a klasicky zabloudili. Mobilními telefony si už začali shánět taxíka, který by je odvezl do Velkých Opatovic, ale nakonec se nám je podařilo nasměrovat zpátky na trasu. Pochod si však prodloužili o dobrých deset kilometrů a ani nevíte, jak se na konci těšili na pivo, guláš a řízek!“ líčil úsměvnou příhodu Dušan Machourek.

Předehra už o den dříve

Jubilejní ročník Opatovského šmajdu však měl předehru už v pátek 6. února. Jednapadesát účastníků se nejprve vydalo na 8. ročník pochodu Okolím Opatovic – Oldův memoriál na trasách 2 až 15 kilometrů, který byl určený zejména dětem.

Ve stejný den ve 20 hodin vyrazilo 46 turistických vytrvalců na Malohanáckou stovku – zásluhou borců ze Slovenska, Polska a Rakouska opět s mezinárodní účastí. Polovinu ze stokilometrové porce absolvovali v noci, kdy mráz klesl na minus patnáct stupňů Celsia a dokonale prověřil kondici i vůli všech aktérů. Šest z nich nakonec v těchto extrémních podmínkách pochod ukončilo, sedmý se k nim pak přidal druhý den. Mezi ženami zvládla trasu nejrychleji Andrea Nováková z Náchoda za 17:12 hod., zatímco nejlepšímu muži Tomáš Svobodovi z Prahy stačilo necelých 16:34 hodin.

Podrobnosti o pochodu i dalších akcích: smajd.webnode.cz