REPORTÁŽ: Jubilejní Plavecká soutěž měst přinesla triumfy starých známých i překvapení

Středa 6. října lákala milovníky plavání všech věkových kategorií do bazénů po celé České republice. Na devětadvaceti místech bylo možné se zapojit do jubilejního, třicátého ročníku Plavecké soutěže měst a stát se tak reprezentantem svého bydliště. Patronkou byla třetí rok po sobě Petra Weber-Chocová, někdejší olympionička a dvojnásobná mistryně Evropy.

Do závodu se zapojilo 7224 plavců, účastnický rekord z roku 2019 tak překonán nebyl. Stále je znát obava některých lidí z nákazy. Přesto ale neváhám právě skončený ročník označit za velice úspěšný. Potěšil nás rovněž zájem České televize, která dala naší události velký prostor ve svých sportovních relacích,“ uvedla Radka Mothejzíková z pořádající České asociace sport pro všechny.

Otcem Plavecké soutěže měst, největší tuzemské akce na podporu kondičního plavání, je sportovní reportér Aleš Procházka. Podmínky pro účast jsou prosté – stačí dorazit v době konání do zapojeného bazénu, nahlásit se organizátorům a jakýmkoliv způsobem zdolat ve vodě sto metrů. V závislosti na věkových a výkonnostních kategoriích jsou následně plavci přiděleny body, jež se sčítají a na konci dne stanoví pořadí jednotlivých měst.

Mezi městy do dvaceti tisíc obyvatel, si podruhé za sebou připsal vítězství Beroun. Kategorii do padesáti tisíc obyvatel po loňské odmlce drtivým rozdílem opanoval Bohumín a navázal tak na své úspěšné tažení z předcházejících ročníků. Po spoustě let se do Plavecké soutěže měst ve skupině nad padesát tisíc obyvatel opět zapojily Pardubice a hned z toho byla výhra. Naopak Zlín, který v této skupině dlouhou dobu neměl konkurenci, tentokrát mezi účastníky chyběl.

Výsledky 30. ročníku Plavecké soutěže měst – kategorie A, města do 20 tisíc obyvatel: 1. Beroun (328 plavců) 5562 bodů, 2. Náchod (255 plavců) 5155 bodů, 3. Litomyšl (296 plavců) 5006 bodů), kategorie B – města do 50 tisíc obyvatel: 1. Bohumín (659 plavců) 8906 bodů, 2. Hodonín (312 plavců) 5701 bodů, 3. Orlová (328 plavců) 3594 bodů, kategorie C – města nad 50 tisíc obyvatel: 1. Pardubice (500 plavců) 9262 bodů, 2. Liberec (441 plavců) 7953 bodů, 3. Jihlava (334 plavců) 6824 bodů.

Foto: Miroslav Šach