REPORTÁŽ: Jubilejní ročník pochodu Opatovské šmajd láká stále víc účastníků

opatovské šmajdTaké v letošním roce si tradičně nachystali brzký vstup do nové sezony členové Klubu českých turistů z odboru Malá Haná Velké Opatovice. Už v sobotu 7. února pořádají jubilejní, 20. ročník dálkového a turistického pochodu s mezinárodní účastí Opatovské šmajd.

Loni se tohoto pochodu zúčastnilo 220 turistů nejen z České republiky, ale také ze Slovenska, Polska, Maďarska a Rakouska. Také tentokrát se startuje na dvou místech – buď z Letovic (start v 6 až 8:30 hod. od sokolovny u autobusového nádraží), nebo z Velkých Opatovic (start v 6 až 11 hod. od nádraží Českých drah). Pro účastníky jsou připraveny různé trasy o délkách 6 až 50 kilometrů. Cíl je společný u sokolovny ve Velkých Opatovicích.

„Přiznám se, že v tomto roce očekáváme ještě vyšší účast. Přes internet se nám už přihlásila spousta zájemců a v poslední době také znovu výrazně narůstá zájem veřejnosti o turistiku. Přicházejí zejména mladé rodiny s dětmi,“ říká Dušan Machourek, předseda odboru a hlavní pořadatel akce.

Opatovské šmajd zavede účastníky na perfektně připravené trasy. Ty podle výběru povedou nejen krásnou krajinou Blanenska, Svitavska a Drahanské vrchoviny, ale i okolím Brna, Moravským krasem a Horním Pomoravím.

„Části tras jsme si procházeli a jsou ve velice dobrém stavu. Sněhu je málo, místy maximálně pět centimetrů, a také předpověď meteorologů slibuje teploty kolem nuly. To znamená, že se nikdo nebude brodit blátem a naopak si pochod parádně užije. Pro účastníky samozřejmě navíc připravíme na kontrolních stanovištích teplý čaj,“ dodává Dušan Machourek.

V cíli obdrží každý pochodník účastnický diplom, pamětní kovovou medaili, drobný suvenýr a děti také sladkosti k načerpání vydaných kalorií. V cíli zahraje všem v odpoledních hodinách k tanci (!) i poslechu countryová skupina Kázeň.

Rušno však bude ve Velkých Opatovicích již o den dříve – v pátek 6. února. Uskuteční se tu hned dvě „předehry“ Opatovského šmajdu. Na programu je 8. ročník pochodu Okolím Opatovic – Oldův memoriál na trasách 2 až 15 kilometrů, který je určený hlavně dětem. „Přijde minimálně sto žáků základní školy, kteří se vydají hlavně na kratší trasy 2 a 5 km. Během pochodu jsme pro ně připravili také sportovní a vědomostní soutěže o drobné pamlsky, dostanou i účastnický diplom,“ vysvětluje Dušan Machourek.

Druhou akci představuje Malohanácká stovka, na jejíž 100 kilometrů dlouhou pouť vyrážejí pouze ti nejzdatnější pochodníci. Těch bylo v minulém roce pětadvacet a nejrychleji dorazil do cíle Michal Turek v čase 16 hodin a 41 minut.

Podrobnosti o pochodu i dalších akcích: www.smajd.webnode.cz.