REPORTÁŽ: Jubilejního Kopřivnického drtiče zvládlo sedm stovek bikerů a jeden běžec

Jubilejní, 20. ročník Kopřivnického drtiče se vydařil. Zúčastnilo se ho 708 cyklistů, do cíle jich dorazilo 699 a nejdelší trasu zvládlo 329 bikerů. Mezi startujícími byli i zahraniční účastníci ze Slovenska, Polska, a dokonce i z Kanady. Akce byla součástí projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi, jejímž mediálním partnerem je Deník,

Po startu na kopřivnickém stadionu Emila Zátopka se potřetí v řadě jelo po stejné trase – přes Pustevny, Martiňák, kolem Bumbálky a dál na Velké Karlovice, Soláň, Rožnov pod Radhoštěm a přes Velký Javorník do cíle. Celková porce představovala 130 kilometrů s převýšením 3 900 metrů. V tomto případě se však nejedná o klasický závod, v němž rozhodují nejrychlejší časy, ale o tzv. poloorientační cyklistický maraton.

„Účastníci dostanou barevnou mapu s vyznačenou nejdelší trasou, ale i se zkracovačkami a itinerářem. V terénu jedou podle turistického značení, většinou je navádějí značky pro pěší turisty. Každý si volí trasu podle svých schopností, minimální povinností je získat dvě kontroly. Nevyhodnocujeme vítěze a většina startujících kvituje, že se nejede na čas. Každý má dostatek prostoru dostat se do cíle, v němž je vyvrcholením tradiční losování bohaté tomboly s atraktivními cenami. Všichni aktéři jedou v pohodě, u horských chat zastaví, koupí si jídlo a pití, posedí a za chvíli se vydají dál. Po ujetí 50, 70, 90, 110 nebo 130 kilometrů od nás každý dostane pamětní medaili,“ vysvětlil princip akce člen pořadatelského týmu Roman Lipový z CykloArtbike klubu Kopřivnice.

Na rozdíl od předcházejících dvou deštivých ročníků letos přálo účastníkům počasí, což si pochvalovali, stejně jako tradičně dobrou organizaci. Výsledkem bylo, že proti minulosti se v cíli objevil vyšší počet startujících s plnými průkazy razítek.

Pohled do tzv. dojezdové (nikoliv výsledkové) listiny prozrazuje, že 329 startujících nasbíralo všech deset razítek a zvládlo 130 km. I když opravdu nejde o závod, stojí za zmínku, že nejrychleji nejdelší trať absolvoval osmatřicetiletý Lukáš Konečný z Frýdlantu za 14:12 hod. – ten byl nejlepší i loni (za 15 hodin 9 razítek). Plný počet razítek však získali třeba i dvaačtyřicetiletá Lenka Branichová a pětačtyřicetiletý Alex Sanchez z kanadského Toronta.

Startovní číslo 1 měl nejstarší a pravidelný účastník, jednasedmdesátiletý kopřivnický Munzi z CykloArtBike klubu, který dosáhl osmi kontrol, nejmladší byl naopak devítiletý Jakub Mamula z Palkovic se šesti kontrolami. Problémy musel řešit Luděk Loub z Kopřivnice, jenž krátce po startu utrhl řetěz. Opravil ho, a přestože na trať vyrazil s hodinovým zpožděním, stihl šest kontrol. Jiří Pretorius z Prahy zase „zrušil“ na 13. km kolo, nevzdal se však, vrátil se do místa startu a Drtiče absolvoval po svých – oběhl tři kontroly.

Na startu byla i zajímavá uskupení jako např. Kalicí jednotka, Valašské Hovada, Apalucha, SK Oceláci, Los Amateros či Champagne Showers. Všichni si náročný den užili a většina slíbila, že za rok přijede do Kopřivnice znovu. Součástí akce byl i Drtík určený pro mládež do 16 let, který se osvědčil v loňském ročníku a všichni byli rádi, že i letos došlo na repete.