REPORTÁŽ: Jubilejním Kokořínským údolím nejrychleji proběhli lékař a referentka

Mělník_KokořínEtiopský ortoped Mulugeta Serbessa žijící dlouhodobě v České republice a česká reprezentantka v ultramaratonu Michaela Dimitriadu se stali v sobotu 4. října vítězi jubilejního, 30. ročníku Běhu Kokořínským údolím. Na start se postavilo devětačtyřicet účastníků, kteří absolvovali trať 25 kilometrů z Mělníka do Harasova a zpět v šesti věkových seniorských kategoriích.

Celé běžecké pole vyslal na trať společně úderem 10. hodiny z náměstí Míru v Mělníku starosta města Ctirad Mikeš.

„Při minulých ročnících panu starostovi dvakrát selhala startovací pistole, a tak tentokrát chtěl mít start asi rychle za sebou. Někteří závodníci možná ještě čekali jeho krátký projev, ale on nečekaně vystřelil a nastala tak kuriózní situace. Mulugeta Serbessa se totiž ještě vzadu rozcvičoval a nebyl připravený. Za klubkem běžců tak vyběhl s odstupem několika vteřin, ale vzhledem ke svým kvalitám tento handicap snadno srovnal. O jeho šestém prvenství tak nebylo nejmenších pochyb,“ uvedl ředitel závodu Svatoslav Lugr a současně předseda Klubu přátel Běhu Kokořínským údolím.

Třiačtyřicetiletý lékař Mulugeta Serbessa, který pracuje v Nemocnici v Týně nad Vltavou, je „postrachem“ českých vytrvalců, protože prakticky každý týden vítězí v některém z veřejných závodů. Trať z Mělníka přes Chloumek do Harasova a zpět zdolal v čase 1:32:53 hod. Mezi ženami doběhla suverénně na prvním místě už popáté o tři roky mladší prodejní referentka, mistryně světa a Evropy v běhu na 24 hodin a vyznavačka ultramaratónských běhů Michaela Dimitriadu (Želvička team Praha) v čase 1:49:16 hod.

„Jubilejní ročník se letos velice vydařil, navíc nám přálo krásné počasí. Jen jsme čekali o něco vyšší zájem veřejnosti. Ukazuje se, že příjemné babí léto žene lidi spíše do lesa nebo na rodinné výlety. Největší zájem byl ostatně v kategorii 40 – 49 let, ale neobyčejně mě potěšila i skutečnost, že se běhu zúčastnilo také hodně mladých závodníků. A minimálně třináct jich pocházelo z Mělníka, další pak byli z Neratovic! To je známka toho, že se mladá generace opět postupně začíná vracet k běhu,“ pochvaluje si Svatoslav Lugr.

Organizátoři pořídili každému účastníkovi Běhu Kokořínským údolím na památku fotografii z trati.