REPORTÁŽ: Kanaďané se na Moravici naučili vodácký pozdrav Ahóóój!

Už podvanácté se vodáckým centrem stala řeka Moravice, jejíž dvoudenní májový sjezd společně uspořádaly Vodácký Klub Kaskády a Klub českých turistů Moravská Ostrava a podporu mu dal Moravskoslezský kraj. Oblíbený podnik, jehož základní kámen položil dlouholetý člen kanoistického oddílu z Kravař Stanislav Bujnoch je součástí šestidílného seriálu Veřejných sjezdů Moravskoslezského kraje.

Moravice

V letošním roce se o předposledním květnovém víkendu na řece Moravici objevilo téměř 3500 vodáků – v sobotu jich na řeku vyrazilo 2200, v neděli přes 1200. Byli tu vodáci nejen z regionu, ale i z celých Čech, tradičně nechyběli Slováci a Poláci a byli tu dokonce i Kanaďané! „Přijeli jsme na návštěvu za známými, a když jsme se od nich dozvěděli, co se tady koná, neváhali jsme a využili příležitosti,“ řekl nám Brenden Scott a dodal: „Jsme překvapení, kolik lidi přijelo. V Kanadě nic podobného neexistuje. Moc se nám líbila jak příroda, tak atmosféra. Ahoj bylo druhé slovíčko, co jsme se po slově pivo naučili.“

Obavy patnáctičlenného organizačního štábu z nepříznivé předpovědi počasí se naštěstí zcela nenaplnily. „Sice pršelo, ale nebylo to nijak dramatické – v sobotu pršelo po 15. hodině, tak na sucho trať projeli účastníci I. etapy – no, a v neděli si to všichni vyměnili: sucho provázelo ty vodáky, kteří startovali později,“ řekl Adam Šindler, předseda VK Kaskády.

Podmínky měli všichni účastníci dobré, dostatek vody zajistila přehrada Kružberk, která po oba dny od 7 do 11 hodin zvýšila průtok. Organizačně náročný dvoudenní program pořadatelé zvládli na jedničku. Trochu se mračili na některé posádky, které i přes varování splouvaly zakázané jezdy v Podhradí a v Brance. „Pořád to je o tom zakázaném ovoci, které chutná nejvíce. Všechny při každém ročníku důrazně varujeme, ale vždycky se najdou nezodpovědní, kteří hazardují nejen se životem svým, ale i se životem záchranářů,“ postěžoval si Adam Šindler.

Pravidelným účastníkem na Moravici je Petr Slavík, projektový manažer z Ostravy: „Jezdím sem hrozně rád, protože řeka není přeplněná a pořadatelé vždycky odvedou dobrou práci, takže nejsou nikde žádné zádrhele. Je to ideální víkendová akce – první den uděláme vršek, přespíme a pobavíme se v kempu a druhý den splujeme druhou část. Trochu nás letos potrápilo počasí, ale nebylo to až tak zlé – na vodu jsme zvyklí.“

Většina účastníků se už těší na další sjezd seriálu – v kalendáři mají zatržený datum 21. – 22. června. „Chtěli bychom při něm zájemcům nabídnout malou vodáckou školičku. Vysvětlit rozdíly mezi jednotlivými plavidly, pádlem a veslem, pohovořit o zásadách vodácké turistiky a bezpečnosti, dáme jim pár důležitých doporučení a předáme získané zkušenosti,“ rozloučil se Adam Šindler.