REPORTÁŽ: Karlův běh lyžařů se v náhradním termínu se povedl

Populární Karlův běh, který je druhým nejstarším lyžařským závodem jednotlivců v Čechách, musel své pětačtyřicáté jubileum z původního únorového termínu kvůli nedostatku sněhu přeložit druhý březnový víkend. Pořadatelé (LK Slovan Karlovy Vary a Petr Čech Sport, s. r. o, ve spolupráci s městy Boží Dar a Abertamy) tratě i místo startu trochu poupravili, nakonec se sobotní Memoriál Jana Pravečka klasicky a nedělní Memoriál Jiřího Čáslavského volně uskutečnil ve všech vypsaných kategoriích.

Karlův běh 5

„V sobotu se v bílé stopě objevilo 327 závodníků, o den později 247, celkem tedy 574 lyžařů. V porovnání s minulým ročníkem to je sice o 82 méně, ale jsme spokojeni. Hlavně, že jsme nemuseli jubilejní ročník odvolat,“ řekla Kateřina Ondrová, ředitelka závodu, který byl součástí Ligy dálkových běhů a už pošesté patřil do seriálu pro širokou veřejnost – Stopy pro život.

Na Božím Daru panovalo mlhavé počasí a foukal vítr, teplota byla okolo nuly, což byl především v neděli velký oříšek pro servis. „Startovali jsme na zúženém prostoru, ale vše dopadlo dobře a závody ve všech kategoriích měly dobrou sportovní úroveň,“ informovala Kateřina Ondrová.

SOBOTA – Memoriál Jana Pravečka (trať 22 km volně) – muži, absolutně: 1. Sikora 1:01:02 hod., 2. Žák -6,9 sek., 3. Šrůtek (všichni Rossignol racing team) -8,6, jednotlivé mužské kategorie vyhráli: Franc (LK Sn Karlovy Vary), Sikora, Žák a Kaufmann (Oberwiesenthal), mezi juniory byl nejrychlejší Klanda (VK Slavia). Ženy – absolutně:1. Bauerová (LK Sn Karlovy Vary) 1:09:34,3 hod., 2. Rejzková (Karlovy Vary) -1:29,7 min., 3. Hejná (XC Sport) -4:10,6 min., jednotlivé ženské kategorie vyhrály: Bauerová, Komzáková, Rejzková, mezi juniorkami byla nejrychlejší Hejná.

Závod Fatbike na 22 km vyhráli Kubíček (Česká spořitelna Spezialized MTB team) a Kelbichová (CCC Chomutov).

Závod na 13 km vyhráli absolutně i ve svých kategoriích Richter a Janoušková (LK Škoda Plzeň), v mládežnických kategoriích pak Krejbich (Praha) a Kubišová (Osek). Závod na 6 km vyhráli absolutně i ve svých kategoriích Bešta (LK Sn Karlovy Vary) a   Richterová. Mládežnické závody na 500 a 1500 m pak Procházka (Beroun), Peštová (Plzeň), Richter (Neudorf), Bauer (LK SN Karlovy Vary), Radová (Benešov) a Rodová (Kladno).

NEDĚLE – Memoriál Jiřího Čáslavského (trať 31 km, klasicky) – muži, absolutně: 1. Pliska (Silvini Madshus team) 2:14:47 hod., 2. Sikora (Rossignol racing team) -2:14,9 min., 3. Sajdl (Žižkovský tygři) -2:19,6 min., jednotlivé mužské kategorie vyhráli Hlaváček (Solomon Ski Go), Pliska (Silvini Madshus team), Žák (Rossignol racing team), Kaufmann (Oberwiesenthal), Šimůnek (SKP Kornspitz Jablonec n. N.). Ženy – absolutně: 1. Moravcová (Silvini Madshus team) 2:45:33,4 hod., 2. Bauerová (Ekonom Praha-Žižkovský tygři) -16:55,3 min., 3. Vočková (HO Skol) -28:49,9 min, jednotlivé ženské kategorie vyhrály: Bauerová, Moravcová, Lubinová (LK Sn Karlovy Vary) a Jáglová (Libá).

Trať 22 km klasicky – muži, absolutně: 1, Marek (Rossignol racing team) 1:12:46,2 hod., 2. Myšík (Krušnohorský Dvůr) -10,7 sek., 3. Schneider (Bertsdorfer SV) -40,3 sek., jednotlivé mužské kategorie vyhráli: Marek, Myšík, Schneider, Würz (SWSL Lučany), Grille (Fahrrad Grille), Křiček (Uměl. školy Praha), Lavička (SKI Šumava Vimperk). Ženy – absolutně: 1. Henningová (Oberwiesenthal) 1:17:15,5 hod., 2. Kupilíková (Hor. Blatná) -12:01,7 min., 3. Müllerová -16:09,4 min., jednotlivé ženské kategorie vyhrály: Henningová, Kupilíková, Plhová (LK Sn Karlovy Vary) a Kadlecová (Metrostav). Juniorské kategorie vyhráli: Plha (LK Sn Karlovy Vary) a Žampachová (SK Boží Dar).

Karlůvběh5 Karlůvbeh6 Karlůvběh7 Karlůvběh8 Karlůvběh9 Karlůvběh1 Karlůvběh2 Karlůvběh3 Karlůvběh4