REPORTÁŽ: Karlův běh zavedl lyžaře na Ježíškův okruh a podpořil handicapované

O víkendu 15.–16. února se na Božím Daru sešli milovníci bílé stopy, aby změřili své síly v tradičním závodě populárního a druhého nejstaršího běžkařského závodu v České republice. Letošního, devětačtyřicátého ročník Karlova běhu se zúčastnil rekordní počet závodníků.

„Před startem prvního sobotního závodu jsme měli 922 přihlášených běžců. Po posledním závodě do cíle dorazilo 847 běžců, což je doposud nejvyšší počet. Překonali jsme tak loňský rekord 816 závodníků,“ prozradila organizátorka akce Kateřina Ondrová z pořádajícího Lyžařského klubu Slovan Karlovy Vary.

I přes nepříliš příznivé sněhové podmínky pořadatelé pro běžkaře připravili celou řadu distancí – tratě pro ostřílené vytrvalce, rekreační běžce, ale i rodiny s dětmi.

„Udělali jsme maximum, aby se závody vůbec uskutečnily. Museli jsme hodně improvizovat, neboť na Božím Daru moc sněhu nebylo a tratě musely vést po zpevněných cestách. Původní, 22 kilometrů dlouhý okruh byl zkrácen a účastníky zavedl na dvanáctikilometrový Ježíškův okruh. Ve finále jsme se rozhodli, že i nedělní závod na 45 kilometrů zkrátíme o deset. Tuto změnu v cíli kvitovalo hodně závodníků, podmínky byly totiž i tak náročné,“ komentovala Kateřina Ondrová.

Sobotní dopoledne patřilo na Božím Daru dětem a vyznavačům volného stylu. Malí běžci zdolávali klasicky tratě 0,5 km a 1,5 km, starší děti 6 km volně. Následoval běh dospělých na 22 km volnou technikou. Sobotní sportovní program uzavřel běh dospělých na 12 km volným stylem.

Neděle byla tradičně vyhrazena pouze klasickému stylu. Nejprve do stopy zamířili běžci v hlavním závodu na 35 km. Následně odstartovali závodníci na 22 km a poté na 12 km. Nejúspěšnějším běžcem se stal Miroslav Rypl z klubu Silvini Madhuse Team, který vyhrál sobotní závod na 22 km volně a i nedělní nejdelší trať, 35 km.

„Kromě doprovodného programu pro závodníky, kdy mimo jiné v sobotu večer vystoupila místní skupina A Basta!, jsme letos nově vyhlásili projekt Každé číslo pomáhá, což byla finanční sbírka pro pět handicapovaných plavců, kteří se chtějí účastnit Mezinárodních sportovních her IVAS v Thajsku. Během víkendu jsme vybrali třicet tisíc korun, což nám udělalo obrovskou radost,“ uvedla Kateřina Ondrová.

Kompletní výsledky najdete na: https://www.sportsoft.cz/cs/zavod/overview/5125