REPORTÁŽ: Kladenský maratón: Strhané a šťastné tváře i sóloběh pro „Mirečka“ z Etiopie

KladnoCelkem 237 běžců v sobotu 13. září opanovalo Městský stadion v Kladně, kde se konal již 13. ročník oblíbeného Kladenského maratónu. Na start se postavil druhý největší počet účastníků v historii tohoto závodu, jenž se stal v letošním roce součástí projektu České sportovní unie ČUS SPORTUJ S NÁMI.

Podle přání ředitele závodu Františka Tůmy šlo o ročník ve znamení šťastných třináctek. „Zorganizovat tyto závody je vždy obrovská zodpovědnost, jsem proto moc rád, že vše dopadlo dobře, organizace fungovala a hlavně nám perfektně vyšlo počasí. Ještě den před závodem při nekončícím dešti jsem se obával, aby nám právě tyto podmínky závod nepokazily, ale naštěstí se vyjasnilo a počasí nám nakonec zůstalo nakloněno,“ pochvaloval si pár minut po závodě František Tůma.

Počasí se sice o překvapení postarat mohlo, ovšem vítěz Kladenského maratónu naopak překvapující vůbec nebyl. Celkově šestý triumf si na trati dlouhé 42 195 metrů stylem start – cíl připsala zdejší legenda, Mulugeta Serbassa, běhající lékař, přezdívaný „Mireček“. Třiačtyřicetiletý rodák z Etiopie, který dlouhodobě žije v České republice, se startovním číslem jedna na hrudi proběhl cílem ve vítězném čase 02:35:44,7.

DSCF0104  DSCF0420 DSCF0797 DSCF0799Kladno

„S Mulugetou se za ta léta velmi dobře známe, takže jsme před vyhlášením vítězů vtipkovali, že by už sem měl přestat jezdit, aby se z vítězství mohl radovat i někdo jiný. Běžel si svůj vlastní závod, a ačkoliv zaostal osm minut za svým vlastním traťovým rekordem, vítězství si užíval a usmíval se na všechny strany. Takhle bych si také přál dobíhat maratony,“ smál se František Tůma, jenž opět pro nejlepších sedm mužů a žen přichystal finanční odměny od jednoho tisíce do sedmi, respektive pěti tisíc korun.

Nedílnou součástí Kladenského maratónu byly i dětské závody v běhu na 100 až 1 000 metrů, kterých se zúčastnila necelá stovka dětí. Závodní atmosféru si nejvíc užívali nejmenší předškoláci, u kterých se střídaly radostné i plačtivé emoce jako na běžícím pásu. „Děti tuto atmosféru opravdu hodně prožívají. Když pak vystupují na stupně vítězů, je to pro ně velký zážitek. Připadají si v tu chvíli jako hvězdní sportovci, které znají z televize,“ doplnil František Tůma.

IMG_5447 IMG_5481 IMG_5484 IMG_5517 IMG_5525

„Je úžasné, když lidé ze závodu odcházejí, děkují nám se slovy, že byl bezvadný a za rok se opět vrátí. To je pro nás největší odměna. Pokud je člověk zdravý, maraton dokáže zaběhnout. Bolí to, ale je to nádherné. I letos jsme tu měli několik prvomaratonců a radost v cíli v jejich strhané tváři stála za to,“ doplnil Tůma, jehož organizačný tým čeká po několikatýdenní pauze příprava Kladenského maratónu s pořadovým číslem čtrnáct.

Kompletní výsledky závodu na http://www.maratonkladno.cz/

IMG_2347 IMG_2349 IMG_2357 IMG_2360 IMG_2366