REPORTÁŽ: Kopřivnický drtič provedl bikery malebnou krajinou Beskyd

Vrcholky hor, hluboká údolí, lesy, louky, stráně i horské chaty v Beskydech patřily v sobotu 14. července milovníkům horských kol. Ti přijeli do Kopřivnice, aby se zúčastnili 21. ročníku poloorientačního nezávodního hobby maratonu Kopřivnický drtič, jehož název dává tušit, že jde o akci, která prověří fyzické i psychické síly účastníků.

Kopřivnický drtič letos nalákal do sedel 750 milovníků náročných terénů. Hlavní pole bikerů odstartovalo z letního Stadionu Emila Zátopka v Kopřivnici v 7,30 hodin. Limit pro dojezd do cíle stanoven nebyl, kdo však chtěl stihnout večerní tombolu, musel si s tratí dlouhou až 130 km, jež zdolávala celkové převýšení 3 000 metrů, poradit za dvanáct hodin. Na druhé straně kdo v průběhu jízdy pocítil, že by kompletní trasa byla nad jeho síly, mohl využít některou z četných kratších alternativ. Klasifikován byl každý, kdo projel alespoň dvěma kontrolními stanovišti, která byla umístěna na horských chatách.

„V tomto roce průběh akce poměrně dost ovlivnilo počasí. Byly hlášeny dešťové přeháňky a ty také dorazily. Bikeři se však nenechali odradit, a když pršelo hodně, tak se třeba na chvíli schovali v horské chatě, a pak pokračovali dál. Někteří tak dorazili do cíle od bahna, když si to pustili ve sjezdu. Jiní měli trochu smůlu a za den zmokli třeba i pětkrát, ale ve finále byli všichni spokojeni, že se mohli zúčastnit,“ popsal Roman Lipový, jenž je společně s bratrem Vladimírem organizátorem oblíbené akce.

Stejně jako v minulých ročnících, i letos přinesl Kopřivnický drtič mnoho silných sportovních momentů. Do cíle tak po projetí celé náročné trasy dorazil třeba i 70letý biker, další účastníci dojížděli s čelovkami na hlavách za tmy, zato s dobrým pocitem, že v náročných terénech Beskyd překonali nejen náročná převýšení, ale především sami sebe.