REPORTÁŽ: Krajem Boženy Němcové putovali turisté, cykloturisté i psi – premiéru měli i koloběžkáři

Putování malebným krajem spjatým s tvorbou spisovatelky Boženy Němcové nabídl turistický pochod Babička, který uspořádala TJ Sokol Velké Svatoňovice. V pořadí 41. ročníku se na sedmi trasách zúčastnilo 1 523 turistů nejen z východních Čech, ale celé České republiky. Byl to třetí nejvyšší počet – zatím stále vévodí rok 2000 s 1 613 účastníky, o dva roky dříve jich šlo 1 533.

Babicka

Všem nadmíru přálo počasí, ranních devět stupňů se brzy vyšplhalo na avizovaných dvacet, svítilo sluníčko, takže většina pochodníků docházela do cíle v tričku s krátkým rukávem.

Největší zájem byl tradičně o dětskou pětikilometrovou trasu, na kterou vyrazilo 645 přihlášených. Byl mezi nimi Jaroslav Cíler z Hostinného: „S manželkou a dvěma syny – tří a pětiletým – jsme absolvovali dětskou trasu. Byla to naše premiéra a moc jsme si ji užili. Pro kluky byly velkým zážitkem pohádkové kontroly. Pořadatelé zaslouží velké poděkování za dobrou organizaci. Vyšlo počasí, takže jsme prožili krásný den v přírodě. Pokud to bude  jen trošku možné, půjdeme za rok znovu.“

Novinkou letošního ročníku byla pětadvacetikilometrová trasa pro koloběžky. „Oficiálně se na ni sice vydalo pouze devět koloběžkářů, ale myslím, že na úvod to není zase tak špatné. Do budoucna musíme vychytat ještě nějaké drobnosti při značení trasy. Věřím, že se novinka chytne a za rok budeme koloběžek na našem pochodu registrovat více,“ řekl Jiří Špetla, člen třicetičlenného organizačního týmu.

Tradiční porce na 25 a 50 kilometrů absolvovalo 519 turistů, patnáct z nich mělo doprovod ve svých čtyřnohých kamarádech. Na cyklotrasy 30, 50 a 70 km vyrazilo 335 přihlášených.

Stejně jako každý rok vítala účastníky na startu krojovaná babička, kterou věrně ztvárnil pan Dušek. Na cestu hrála country kapela Patrolla z Trutnova. Zájemci zvážením se před startem a v cíli mohli zjistit, kolik museli do turistiky krajem Boženy Němcová „investovat“ kilogramů. Živo bylo na pohádkových stanovištích, které pro děti opět připravili místní hasiči a zájem byl o jízdy koňským taxi k rybníku Blatňák.

„Hodně účastníků se těší na Slatinský mlýn, kde opět hrála country skupina Pěna a k mání tu byla i uzenina přímo z udírny. Myslím, že je hodně těch, kteří se v krásném údolí zdrží a potom už nestihnou dorazit ve stanoveném čase do cíle,“ uvedl s úsměvem Jiří Špetla.

Všichni, kteří úspěšně absolvovali svoje trasy 41. ročníku turistického pochodu Babička, získali od pořadatelů v cíli diplom s razítkem.

 

dp Babicka dp Babicka dp Babicka dp Babicka Babicka