REPORTÁŽ: Králem Spoke maratonu v Kralovicích se stal Viktor Stošek

Celkem 516 startujících přivedl na start 14. ročník Spoke MTB maratonu, který v Kralovicích na Plzeňsku uspořádal místní Bike Club. Centrem populárního cyklistického závodu se opět stal Sport kemp Kralovice. Účastníci měli na výběr tři trasy podél řeky Střely a poté přes Plasy nebo Rabštejn se závěrečným výjezdem na Potvorskou horu – 22, 40 a 73 km. 

„Tratě ovlivnila noční bouřka a ranní déšť, některé sekce se staly velmi obtížnými, nicméně s opatrností se daly absolvovat. Slunce však přes poledne i tyto úseky částečně vysušilo, takže nakonec zavládla pohoda. Měli jsme více účastníků, než v předchozích letech a suverénně nejvyšší počet závodníků startoval na nejdelší trati –  bylo jich 88. Bohužel, při závodě se nám staly dva vážnější úrazy – zlomenou klíční kost a zlomený kotník, u všeho asistovala naše zdravotní služba. V souvislosti s úrazem zlomeného kotníku jsme při vyhlašování výsledků odměnili cenou fair play jednu ze závodnic, která na úkor svého výsledku počkala u zraněného muže a provedla první ošetření,“ popsal průběh závodu Jiří Tišer, člen organizačního výboru.

Spokojenost s vydařeným ročníkem vyslovil také Lubomír Roub, předseda pořádajícího klubu. „Myslím, že se nám akce povedla, proti loňsku jsme zaznamenali nárůst téměř 200 startujících včetně dětí. Byli jsme svědky velice kvalitních závodů, na tratích se odehrálo hodně dramatických okamžiků. Pořadatelsky bylo letos dotaženo vše k dokonalosti, přece jen už máme nějaké zkušenosti.  Nezaregistrovali jsme žádné stížnosti, jídlo a pití mělo vynikající kvalitu, občerstvovačky byly plně vybavené. Na jedné z nich fungoval také servisman, který opravoval defekty,“ pochvaloval si Lubomír Roub.

Spokojený komentář zazněl i z úst vítěze závodu na nejdelší trati. „Výhra mě potěšila. Závod však pro mne byl dost dlouhý, jezdím většinou trasy do dvou hodin a navíc jsem do Spoke maratonu šel z plného tréninku. Trať byla hezká, ale těžká, žádná nuda. Vše se rozhodlo okolo čtyřicátého kilometru – jeli jsme ve čtyřech, pak ve třech a ve dvou a po stoupání na kopec jsem nakonec zůstal vepředu sám. Sice se za mnou odpadlíci pustili, ale podařilo se mi první pozici uhájit se slušným náskokem,“ řekl v cíli Viktor Stošek z týmu Symbio+BMC.

A jak viděl závod druhý v cíli Zdeněk Jílek, člen Erste premier Petr Čech mtb teamu?  „Sice jsem si před závodem troufal na vítězství, ale s konečným druhým místem jsem spokojen – konkurence byla hodně silná. V rozhodujícím okamžiku jsem měl trochu krizi, která trvala deset kilometrů, v tu chvíli nebylo z čeho brát. Pak jsem se z toho dostal a uhájil o pár sekund druhé místo.“

Na tratích se objevila v poslední době stále populárnější elektrokola. Zajímavostí je výkon Jana Dvořáka, který čtyřicetikilometrovou trať absolvoval „po svých“ za více než šest a půl hodiny.

Někteří závodníci se ubytovávají v kempu, kde je start a cíl, již den před závodem a odjíždějí až v neděli. Nejen pro ty majitel kempu v pátek a v sobotu uspořádal vystoupení dvou kapel (Mr. Feelgood a Verbež), takže vzhledem ke krásným a teplým večerům zde panovala správná atmosféra. Tu navíc umocnila tradiční tombole startovních čísel.

Výsledky – 73 km: 1. Stošek (Symbio+BMC) 3:06:21,62 hod., 2. Jílek (Erste premier Petr Čech mtb team) – 1:51,5 min., 3. Fabišovský (Sweep Sport) -2:03,18. Vítězové kategorií: Pejšová (Superior Mtb Team), Stošek, Fabišovský (Sweep Sport), Černý (MTB Nežichov Prom-in), Hubáček (Praha 5 team), Hrubý (KL sport Most).

40 km: 1. Šťastný (Alset Racing team) 1:32:28,38 hod., 2. Karník (Pinkteam) -0,2 sek., 2. Křížek (BK Starý Plzenec) -1:57,59 min. Vítězové kategorií:  Pech (MTK Euro bike Praha), Šťastný, Ingriš (MTB Nýřany), Bodó, Bartoš (Theosport-Tukan Bike Team Karlovy Vary), Zemanová (Spoke.cz), Charvátová, elektrokola: Kubík (Spoke.cz), chodec: Dvořák (Psycho tým Litvínov) 6:33:40,63 hod.

22 km: 1. Ambruš (Zličín) 52:54,13, 2. Vlček (CK Vinohradské Šlapky) -43,2 sek., 3. Volf (M8 Bike Academy Racing) -43,9, Vítězové kategorií: Ambruš, Lidická (Sl. Karlovy Vary), Volf, N. Soustružníková (oba M8 Bike Academy Racing), Vlas (Felt team Holýšov), Kotlíková (CK Loko Rakovník), elektrola: L. Soustružníková (Spoke Fans).

Kompletní výsledková listina na www.spokemaraton.cz.

Foto: Tomáš Tesař