REPORTÁŽ: Kralovický cyklomaraton: „střelecká“ premiéra Evy Samkové a 470 bojovníků na kolech

30.8. Spoke Maraton - foto-1Další mimořádně vydařenou akci má za sebou projekt České unie sportu „ČUS Sportuj s námi“. V sobotu 30. srpna se v Kralovicích za ideálního počasí uskutečnil 11. ročník Spoke MTB cyklomaratonu, jehož se zúčastnilo 470 vyznavačů horských kol. A nadšené sportovce sem navíc přijela povzbudit také patronka projektu, olympijská vítězka ve snowboardcrossu Eva Samková!

Ta se dokonce s úplnou samozřejmostí chopila funkce startérky čtyř dětských i tří seniorských kategorií. „Nikdy předtím jsem ještě žádné závody nestartovala a ani nedržela v ruce pistoli. Tahle byla naštěstí malá a snadno se ovládala. Všechny výstřely se mi podařily až na jeden, protože mi zrovna došly náboje – kapsle,“ komentovala Eva Samková svou „střeleckou“ premiéru.

V Kralovicích dostaly v dopoledním programu přednost nejprve děti, jichž sem ve věku dva a půl a až deset let dorazila rovná stovka. Ty nejmenší soutěžily ještě na odrážedlech. Pořadatelé z domácího Bike Clubu Kralovice pro ně vytyčili okruhy v místě startu a cíle, a přestože některé z ratolestí ronily na startu slzičky, po dojezdu se smály a radovaly z drobných cen. Ty, jimž se podařilo vystoupit na stupně vítězů, si odnášely také fotografii Evy Samkové s jejím podpisem. A společně se svými rodiči si navíc vyslechli uznalý potlesk hostů – Jana Boháče, generálního sekretáře ČUS, a Daniela Kurucze, předsedy představenstva Českých drah, a. s., jež jsou generálním partnerem projektu „ČUS Sportuj s námi“.

30.8. Spoke Maraton - foto-20 30.8. Spoke Maraton - foto-41 30.8. Spoke Maraton - foto-107 30.8. Spoke Maraton - foto-5230.8. Spoke Maraton - foto-89

Sedmdesátka dala všem zabrat

Dospělí bikeři se dočkali startu odpoledne. Čekaly na ně tři trasy o délce 70, 38 a 25 km, které křižovaly oblast severního Plzeňska a daly všem účastníkům jaksepatří zabrat. „Závodníky dokonale prověřily především dva úseky na nejdelší trati vedoucí podél řeky Střely, přes Plasy a Rabštejn. V první třetině absolvovali velice náročný výjezd právě od Střely přes Plasy a v závěru, kdy už docházely síly, se museli poprat se stoupáním na Potvorskou horu. Terén zde byl nejen prudký, ale také rozbitý, kluzký a plný kořenů, takže si zde máknul každý“ popsal cyklistickou kalvárii na trati jeden z organizátorů Jiří Tišer.

Nejrychlejší ze všech v prestižním maratonu na 70 km byl třiadvacetiletý Ondřej Paur z Přívětic (člen klubu Authorteam Stupno) časem 2:44:42 hod. Vítězem se však bezpochyby stali všichni, kteří dorazili do cíle. Patřili mezi ně rovněž členové populárního Koloušek týmu, který tvoří 16 mužů a čtyři ženy ve věku 20 – 63 let a jehož členové nevynechali v Kralovicích dosud ani jediný ročník.

30.8. Spoke Maraton - foto-15 30.8. Spoke Maraton - foto-24 30.8. Spoke Maraton - foto-45 30.8. Spoke Maraton - foto-10830.8. Spoke Maraton - foto-58

„Atmosféra závodu byla skvělá, zúčastnilo se hodně cyklistů a počasí také vyšlo. Líbí se mi, když lidé sportují a zúčastňují se akcí, při nichž si mohou nejen změřit síly, ale také se pobavit a užít si dobré nálady. Myslím, že projekt ´ČUS Sportuj s námi´ je důležitý i v tom, že ukazuje veřejnosti krásu společných akcí a navíc je motivuje k účasti,“ zhodnotila kralovický cyklomaraton Eva Samková.

Definitivní tečku za závody však obstarala až tombola, v níž se losovala čísla všech účastníků. Hlavní cenu – horské kolo od sponzora cyklomaratonu – získal Miroslav Veruněk z Kralovic. Cenu mu osobně předal předseda představenstva Českých drah, a. s., Daniel Kurucz.

30.8. Spoke Maraton - foto-112 30.8. Spoke Maraton - foto-56 30.8. Spoke Maraton - foto-32 30.8. Spoke Maraton - foto-3030.8. Spoke Maraton - foto-91

Více informací a fotografií k akci naleznete na následujících odkazech:

FOTOGRAFIE: http://www.cyclist.cz/spoke-maraton-kralovice-2014

VIDEO: https://www.youtube.com/watch?v=cG5uftLmN-w

VÝSLEDKY ZE ZÁVODŮ: http://www.spokemaraton.cz/vysledky/

Z MÉDIÍ: Český rozhlas – http://www.rozhlas.cz/zpravy/ostatnidiscipliny/_zprava/spoke-maraton-je-zavod-pro-cyklisticke-nadsence-k-jizde-na-kole-nabada-i-samkova–1390633

Česká televize: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10103510226-sport-v-regionech/

Plzeňský deník: http://plzensky.denik.cz/ostatni_region/starterkou-v-kralovicich-bude-samkova-20140828.html