REPORTÁŽ: Krkonošskou 70 vyhrál už popáté trutnovský tým Kasper Swix

Skvělou tečku za další, už devátou sezónou seriálu ČUS Stopa pro život, napsal legendární zimní běžecký podnik Krkonošská 70 LAWI. Nic na tom nezměnil ani fakt, že v sobotu 16. března nepanovalo ve Špindlerově Mlýně ani na trasách legendárního běžeckého závodu azuro, spíše by se dalo počasí charakterizovat jako padesát odstínů šedi, ale všichni byli rádi, že se proklamovaný déšť v době závodu nedostavil.  Téměř osm stovek závodníků se pěkně zapotilo a užilo si jízdu naplno.

Do Ski areálu Svatý Petr se vydali majitelé úzkých prkýnek už po čtyřiašedesáté. Do cíle i letos musel dorazit celý pětičlenný tým a teprve čas posledního byl časem výsledným. Nejprestižnější trasa měřila 70 km, ale pocit sounáležitosti a parťáctví si přijeli užít kromě zkušených dálkařů také hlídky na 50 km a 25 km včetně žen. Zapojit se mohli opět i individuální závodníci a závodnice, kterých od zavedení samostatných kategorií pro muže a ženy rok od roku přibývá.

Starosta Trutnova Ivan Adamec přesně v 8 hodin vyslal na trať první tři hlídky nejdelší trasy. Poté každou půlminutu startovaly další skupiny závodníků, pak vyjely hlídky na 50 a 25 km, které vzápětí pronásledovali jednotlivci na 50 a 25 km.

Po úvodním neodmyslitelném přes deset kilometrů trvajícím náročném stoupání až na Hromovku, následovala pasáž po hřebenech, kde naštěstí závodníkům foukal silný vítr do zad. Trasa měla své záchytné body na skvěle vybavených občerstvovačkách, kde si lyžaři dopřáli tatranky, buchty, několik druhů koláčů, banány, pomeranče a také profesionální výživu od Nutrendu – tyčinky, gely a magnesium. Tekutiny doplnili ve formě čaje a iontového nápoje.

Trať byla perfektně upravená, pořadatelé odvedli skvělou práci. Den před závodem v místě nasněžilo dvacet centimetrů sněhu, ale organizátoři z TJ Loko Trutnov stihli v noci trasy bezchybně upravit. Před dojezdem do cíle na všechny čekala známá sjezdovka – ta samá, po níž se museli na začátku vyškrábat nahoru.

Vítězem nejprestižnějšího titulu Krkonošské 70 LAWI 2019 se popáté v řadě stal místní tým Kasper Swix ve složení Jan Fišnar, Petr Holub, Ladislav Rygl, Matěj Kubina a Tomáš Veber v čase 3:48:10,5 hod. Letos to ale neměli vůbec lehké, až do poslední občerstvovací stanice totiž přesvědčivě vedl tým Rossignol Racing, který pro tento ročník přeskupil složení hlídky a chtěl za každou cenu vyhrát. Zabránila mu v tom nakonec indispozice Lukáše Kubričana, jehož kamarádi velkou část trasy táhli na gumě.

„Popáté v řadě jsme na Krkonošské 70 zvítězili, poprvé to ještě bylo pod hlavičkou týmu Vela Trutnov! Před startem jsme si moc nevěřili, když jsme viděli, koho Rossignol postavil do hlídky. Všechno to byla hodně silná jména. Přesto jsme to nevzdávali a do závodu šli odhodlaní. Tohle je totiž sedmdesátka, strašně těžký a dlouhý závod, kde protože rozhoduje vyrovnanost týmu,“ popsal vítězné pocity Petr Holub.

Královnami nejdelší trasy pro ženské hlídky se staly Anna-Marie Hejná, Tereza Hnátková, Tereza Tužilová, Kateřina Moravcová, Lada Lanková z nově složeného týmu Žáby a tygřice. Hlídka zvítězila zcela přesvědčivě před druhým Sporticusem, který dorazil do cíle osm minut za vítěznou formací.

„Letos to bylo skvělý! Ze začátku byla trať krásně umrzlá, takže nám to krásně jelo. Soupeřkám jsme už odjely v prvním stoupání po sjezdovce. Nikdo s námi tempo nedržel. Ale pak se to začalo někde po Pražské boudě zpomalovat a síly docházet. Ale když jsme se ohlédly, nikdo z konkurenčních děvčat za námi nebyl, a to nás uklidňovalo,“ prozradila Tereza Hnáková, která se zároveň stala také celkovou vítězkou Ski Prestige Trophy Stopy pro život 2019.

Nejrychlejším závodníkem individuální 50 km trasy se stal Pavel Šimek (Olfin Car – Car Ski), mezi ženami triumfovala německá závodnice Anne Heinemannová (SV Robotron Dresden).