REPORTÁŽ: Krumlovský vodácký maratón: Účastnický rekord padl, traťový nikoliv

Rekordní počet 1131 závodníků se zúčastnil 13. ročníku Krumlovského vodáckého maratonu – největšího říčního maratonu v České republice, který na Vltavě uspořádaly v sobotu 10. října oddíly SK KVM Český Krumlov a  SK Vltava Český Krumlov.

Krumlov

Krumlovského vodáckého maratonu který byl už popáté součástí  prestižní ICF World Series 2015, která má v kalendáři jedenáct závodů  v JAR, Nizozemsku, Portugalsku, Austrálii, Španělsku, Švédsku, Dánsku, Irsku, Itálii a Číně, se zúčastnili zástupci dvaceti zemí.

Pro účastníky byly připraveny dvě tratě – šestatřicetikilometrová a šestadvacetikilometrová. Podle očekávání si stupně v celkovém pořadí rozdělili nejrychlejší v kategorii K2 mužů. Loňské prvenství obhájili Karel Slepica-Tomáš Slovák, kteří byli v cíli za 2:03:23,78 hodin (rekord 1:58:07 hod. je však od roku 2011 stále v držení dvojice Michael Odvárko-Jakub Adam). V cíli měli před druhou posádkou Tomáš Ježek-Pavel Davídek náskok necelé dvě minuty, jen o jedenáct vteřin zpět skončila třetí nizozemsko-německá posádka Pascal Lucker-Andreas Heilinger.

Výborné šesté místo vybojoval český reprezentant Kamil Mrůzek, nejrychlejší v kategorii K1 mužů. Jen deset vteřin chybělo do první desítky nejrychlejšímu juniorovi v kategorii K1 Nico Pauflerovi z Německa.

 „Každý úspěch potěší, vážíme si toho. Bylo znát, že jsou na nás soupeři nabroušení a hned po startu po nás šli. Bylo tam několik kontaktů, s čím jsme počítali, a soustředili se  na to, abychom  hned v úvodu poodskočili dopředu. Po 500 metrech se nám to podařilo. Cílem bylo, abychom do prvního jezu, který je asi po kilometru, najížděli jako první. Drželi jsme dost brutální tempo, které nám zajistilo bezpečný náskok – narostl brzy přes minutu, pak na minutu a půl a stal se z toho vlastně sólo závod. Vedoucí pozici jsme udrželi až do cíle,“ neskrýval radost z obhajoby prvenství Tomáš Slovák.

Závod kategorie SUP, tedy prken, na nichž se závodníci pohybují pomocí dlouhého jednolistového pádla vyhrál pravidelný účastník Tomáš Vaněček. „Letošní ročník přinesl dvě změny. V naší kategorii bylo možné poprvé po třech letech neomezeně volit tvar a délku prkna. Byl jsem sice zastáncem omezení, ale přizpůsobil jsem se. Bylo vidět, že tato možnost nabídla celou škálu taktických variant – někdo volil rychlejší prkna, někdo naopak stabilnější. Poprvé se startovalo stylem Le Mans, tedy rozběhem ze břehu s prkny a pádly v rukách. Pokud mohu soudit, tak si myslím, že obě změny se osvědčily a měly by se držet i do budoucna,“ zhodnotil průběh akce Tomáš Vaněček.

S průběhem závodu byli spokojeni také pořadatelé. Podařilo se jim zvládnout náročný závod bez výraznějších problémů. „Traťový rekord sice nepadl, ale to není nejdůležitější. Při zvýšeném průtoku vody v řece Vltavě, silném protivětru a náročnosti devíti jezů oceňujeme snahu každého závodníka, který doplul do cíle. Sportovní úroveň byla hodně vysoká, potěšilo nás, že se mezi startujícími objevili i další úspěšní reprezentanti ve vodních sportech jako třeba kanoista Josef Dostál a vodní slalomářka Kateřina Hošková. Oživením byly už tradiční sprinty v centru města, které sobotnímu závodu předcházely v pátek večer,“ uvedla jednatelka SK KVM Český Krumlov Hana Šmachová.

Vybráno z výsledkových listin – celkové pořadí: 1. Slepica-Slovák (USK Praha-Czech canoe team, kategorie K2 M) 2:03:23,78 hod., 2. Ježek-Davídek (USK Praha-Dukla Praha, K2 M) 2:05:22,22, 3. Luckner-Heilinger (Nizozemsko-Německo, K2 M) 2:05:33,83, 4. Burgdorf-Ernst (K2 M) 2:06:39,70, 5. Seibel-Klemm (všichni Německo, K2 M) 2:10:09,74.

Jednotlivé kategorie vyhráli – K1 muži Mrůzek (Dukla Brandýs, celkově 5.), K1 junioři Paufler (Německo, celkově 11.), K1 veteráni Höchtl (Rakousko, celkově 15.), K1 SEA Kabrhel (SKUP Olomouc, celkově 42.), K1 ženy Eichenbergerová (Švýcarsko, celkově 40.), K1 juniorky Paloudová (Czech canoe team, celkově 64.), K2 ženy Polesná-Polívková (Lok. Plzeň-SK VS Blovice, celkově 134.), K2 mix De Prins-Je Peeters (Belgie, celkově 18.), C1 muži Haleš (Czech canoe team, celkově 68.), C1 junioři Šmoldas (Litovel, celkově 87.), C2 muži Jelínek-Křístek (Czech canoe team, celkově 67.), C2 veteráni Herzán-Bozděch (Prosport Olomouc, celkově 103.), C2 mix Všéťa a Terka (KV Viking MB, celkově 131.), C2 tour Ozolins-Balodis (Lotyšsko, celkově 96.), C3 a C4 Gurevicčius, Linkevicius, Jaraminas (Litva, celkově 83.).

Vítězové sprintů – K1 Kornfeind (Rakousko) a Eichenbergerová (Švýcarsko), C1 Haleš, C2 Švadlena-Jirka (všichni Česká republika), SUP Bisnieks (Lotyšsko).

Foto: Jan Homolka/KVM

Krumlov05 Krumlov03 Krumlov02.vítězové2 Krumlov02.vítězové1 Krumlov01