REPORTÁŽ: Lesní běh Opatovicemi se nesl ve znamení jara

V sobotu 18. března se do Opatovic na Přerovsku sjeli po dvaačtyřicáté vyznavači běhu, aby změřili své síly v rámci Lesního běhu Opatovicemi. Na výběr bylo hned několik distancí, takže se mohli zapojit závodníci všech výkonnostních úrovní, největší zájem byl jako už tradičně o hlavní závod na 12 000 metrů.

Po celý den šlo všechno jako na drátkách k všestranné spokojenosti. Celkem se nechalo do některého ze závodů zlákat 150 běžců, odměnou jim bylo krásné počasí. To bylo vysloveně jarní, a tedy pro vytrvalce ideální, tratě tak byly příjemně měkké a nikomu nebyla zima,“ popsal podmínky Miloslav Masařík z pořádajícího sportovního klubu TJ Sokol Opatovice.

V areálu startu na opatovickém hřišti bylo rušno od rána, když běhům dospělých obstaraly od 9,45 hodin prolog dětské závody. V 11 hodin se do kopcovitého terénu vydali i muži, ženy, junioři a dorostenci. Start byl hromadný, pro správné započtení výsledku byli atleti rozlišeni různobarevnými startovními čísly – podle distance, již si zvolili.

Na výběr bylo 3 000, 6 000 a konečně 12 000 metrů – tedy nejklasičtější distance. Běžce čekal zvlněný terén s minimem prostoru na oddych, zato s takovou specialitou, jako je překonávání potoka, navrch. Mezi muži zdolal trať nejrychleji Jakub Janda z Biketeamu Rohálov-Prusinovice, mezi ženami na poloviční vzdálenosti finišovala jako první Jitka Špičáková z TJ Liga 100 Olomouc.

Radost nám udělaly i silně obsazené veteránské kategorie, senioři nad 70 let přitom volili hlavně šestikilometrovou trať. Nechyběl ani Bohumil Kučera narozený 1953, který nevynechal jediný ročník a letos se rozhodl pro 3000 metrů. Nejlepší tři v kategoriích si odnesli věcné ceny, vítězové pak židle, které nám věnoval partnerský podnik z Bystřice pod Hostýnem, to už je taková naše specialita,“ prozradil Miloslav Masařík.

Výsledky 42. ročníku Lesního běhu Opatovice – muži 12 000 metrů absolutně: 1. Jakub Janda (Biketeam Rohálov-Prusinovice) 48:19 min, 2. Pavel Dvořák (Atletika Alojzov) 49:36, 3. Martin Poklop (Fortex Moravský Beroun) 50:08, ženy 6 000 metrů absolutně: 1. Jitka Špičáková (TJ Liga 100 Olomouc) 26:35 min, 2. Kateřina Ondrušík (AK Šternberk) 28:55, 3. Martina Mazáčová (AKEZ Kopřivnice) 29:23.

Kompletní výsledky na: sokolopatovice.cz

Foto: Zdeněk Smutný