REPORTÁŽ: Lilo jako z konce a byla zima, přesto na Cikánské toulky dorazilo 1 300 účastníků

V sobotu 29. dubna se v Ohnišově na Rychnovsku uskutečnil jeden z nepopulárnějších turistických pochodů ve východních Čechách – Cikánské toulky. Letošní, 43. ročník si i přes velmi chladné počasí nenechalo ujít téměř 1 300 pochodníků.

„Celou noc z pátku na sobotu pršelo a také ráno bylo ošklivé – mlha a teploměr na nule. Říkali jsme si, že moc lidí nepřijde, ale ukázalo se, že akce má svou tradici a věrné příznivce. Sešlo se nám 1 297 turistů,“ uvedla Iva Jakubská, členka organizačního týmu.

Pořadatelé připravili pět turistických tras (7, 10, 14, 18 a 24 km) a čtyři tratě pro cyklisty – 12 a 28 km byly určené silničním cyklistům, delší vzdálenosti na 43 a 58 km pro horská kola. Nejméně aktérů bylo tentokrát právě na cyklistických tratích, kterých se letos zúčastnily pouhé dvě desítky cyklistů. Na nejmladší účastníky Cikánských toulek čekala oblíbená šestikilometrová trasa pohádkovým lesem.

„Pohádkový les si prošlo 936 zájemců, převážně dětí. Ty se po cestě setkaly s 68 pohádkovými bytostmi a na dvaadvaceti stanovištích plnily soutěžní úkoly, za které dostávaly sladkosti a jiné maličkosti. Děti i dospělí si vyrobené kostýmy pochvalovali, jen těm nejmladším chyběli šmoulové, které potkávali v minulém roce,“ řekla Iva Jakubská.

V prostoru cíle se rožnily kuřata a kýty, udírna byla plná klobás a buřtů a o pitný režim bylo také postaráno. Od 10 hodin se o příjemnou atmosféru starala také country kapela Tomy. Všichni, kteří dorazili do cíle obdrželi pamětní medaile a účastnické diplomy.