REPORTÁŽ: Máchův běh rozpohyboval nejen Litoměřice

Čtyřiadvacetitisícové okresní město Litoměřice a jeho lesopark Mostná hora přivítaly v soboru 14. října jedenáctý ročník Máchova běhu. Závodní den byl nabitý emocemi a přinesl báječnou atmosféru, a tak jediný, kdo pozoroval rušné dění okolo s nehybným, stoickým výrazem, byl sám Karel Hynek Mácha, což ovšem u sochy není nijak neobvyklé. Akce byla součástí projektu Tipsport Sportuj s námi.

Počasí je touto dobou vždy trochu loterie, ale nakonec jsme spokojení. Na dětské závody bylo pěkně, jen pak přišla lehká přeháňka, když běžely ženy, tak nám trochu namokly. Ale žádná z dam si nestěžovala, jsou to ryzí sportovkyně, tak dobře vědí, že se s nějakým tím rozmarem počasí zkrátka musí počítat,“ přiblížil učitel tělocviku Martin Hrdina ze Základní školy Ladova v Litoměřicích, která akci ve spolupráci s ASK Lovosice pořádá.

Atraktivní program zahájily v 9 hodin dětské závody, když nejprve vyběhli nejmladší benjamínci na okruh o délce 180 metrů. V průběhu prvního bloku závodů je postupně následovaly stále starší děti až po elévy, které čekalo 1120 metrů. Po prvním vyhlášení propuklo druhé kolo závodů – to zahájili v 11 hodin mladší žáci na 1680 metrů a završili od 12 hodin muži vytrvalci na 4480 metrů. Celkem se zapojilo 146 vyznavačů běhání nejen z Litoměřic, ale rovněž třeba z Mostu, Děčína, Roudnice nad Labem, Mělníka, Štětí, Ústí nad Labem či Počerad.

Nejmladší zapojené byly Tereza Poláková a Magdalena Vocásková, obě ročník 2021, na opačné straně pak stanuli pánové Martin Dale a Vladimír Dlouhý, ročník 1960. Pan Dlouhý je zároveň rekordmanem v počtu účastí, běžel s námi totiž už po desáté. Odměny jsme rozdělovali tak, aby si každé dítě odneslo sladkou medaili, starší kategorie se pak mohly těšit na ceny pro nejlepší v podobě sportovního vybavení i láhví vína od regionálních vinařů,“ uvedl Martin Hrdina.

Výsledky 11. ročníku Máchova běhu – muži celkem (4480 metrů): 1. Dan Kačur (ASK Lovosice) 15:53 min, 2. Miroslav Vokálek (VK Litoměřice) 17:14, 3. Martin Morvay (AC Ústí nad Labem) 17:37, ženy celkem (2800 metrů): 1. Kateřina Šulíková (AC Ústí nad Labem) 11:21 min, 2. Adéla Konířová (AC Ústí nad Labem) 11:57, 3. Zuzana Dlouhá (Dlouháni) 13:12.