REPORTÁŽ: Malá cena Velké Verandy nabídla netypické teplo i bahnitý terén

Choceň byla druhou adventní neděli 4. prosince v pohotovosti, po třicáté se sem totiž sjeli milovníci terénního běhu, aby se zapojili do Malé ceny Velké Verandy. Závod svůj název odvozuje od staveb tamějšího okrašlovacího spolku z počátku 20. století – Malé, jež stávala na čtvrtém kilometru současné trati a skýtala vyhlídku na město, a Velké Verandy. Poslední tři roky byly pro organizátory z dobře známých restrikčních důvodů náročné, nyní se ale vše zdá být na dobré cestě, jelikož se zapojilo 309 závodníků.

Před pandemií jsme mívali i přes čtyři stovky, ale letošní ročník nám dal naději, pomalu se to opět zvedá. Jen nám trochu zlenivěla mládež, dříve jsme mívali spoustu malých běžců, tentokrát byla základna na dospělých. Ale ti si to užili s ohromnou chutí a stejně tak Choceňáci. Za ty tři desítky let už je Veranda jejich závod a velká událost, a tak místní obsadí prostranství kolem trati a ženou sportovce ze všech sil kupředu, ta atmosféra je skvělá,“ líčil Pavel Švadlena z pořádajícího Klubu orientačního běhu Choceň.

Krosařům přálo počasí, nepršelo a teploty vyšplhaly k 7 °C, což je na prosinec výrazný nadprůměr. Při šplhání do čtveřice kopců na trati se jim tak dobře dýchalo, současně si ovšem museli dávat pozor na kluzký, blátivý terén. První běžci odstartovali z centra závodu na Velké Verandě v 10,15 hodin, následně co 15 vteřin vyrazila na trať další dvojice.

Jak je zvykem, Malé ceny Velké Verandy se opět účastnili jak hobby závodníci, tak běžci z atletického oddílu v Chocni a vrcholoví sportovci. Mezi muži první dvě pozice obsadili Jáchym Kovář, čerstvý mistr ČR v krosu, a jeden z tuzemských nejlepších orientačních běžců Vojtěch Král. V kategorii žen se radovala Adéla Vetchá, držitelka rekordu z roku 2018 a reprezentantka v běhu do vrchu.

Coby odměny jsme rozdávali nejlepším pěti prize money v hodnotě od 3.000 do 200 Kč, žákům a dorostencům věcné ceny. Kromě toho po závodě následovala tombola nabitá sportovním vybavením. K příjemnému dni přispěli svým dílem i hasiči z Dvořiska, kteří jako už tradičně připravili teplé nápoje a jídlo,“ uvedl Pavel Švadlena.

Výsledky 30. ročníku Malé ceny Velké Verandy – muži do 40 let: 1. Jáchym Kovář (Mizuno Team) 14:54 min, 2. Vojtěch Král (SK Severka Šumperk) 16:03, 3. Martin Roudný (OK Lokomotiva Pardubice) 16:36, ženy do 40 let: 1. Adéla Vetchá (AK Iscarex Česká Třebová) 19:25 min, 2. Barbora Smolková (KOB Tretra Praha) 20:29, 3. Šárka Kulhavá (OK Lokomotiva Pardubice) 20:46.

Kompletní výsledky: mcvv.org