REPORTÁŽ: Měřínská padesátka překonala rekordní účast a získala mezinárodní punc

V sobotu 3. června se v Měříně a jeho okolí uskutečnil 46. ročník tradiční turistické akce pro širokou veřejnost – Měřínská padesátka. Letošní nádherné počasí přilákalo rekordní počet návštěvníků, kteří se prošli nebo projeli krásnou přírodou Žďárska.

„S letošním ročníkem jsme maximálně spokojeni. Na fotbalovém hřišti v Měříně se sešlo 1 160 zájemců, kteří se vydali na dvanáct různých tras. Z tohoto počtu byla téměř polovina mládeže do osmnácti let,“ uvedl Josef Hrad, předseda pořádajícího Klubu českých turistů Jiskra Měřín. Dosavadní účastnický rekord přitom představovalo 936 turistů v loňském roce.

Pěších turistů bylo celkem 550 – nejpočetnější skupina 250 chodců vyrazila na trasu dlouhou 25 kilometrů. Nejnáročnější pěší trasu na 100 km (50 km v noci a 50 km ve dne) zdolalo pět pochodníků.Velký zájem byl mimo jiné o nejkratší trasu 7,5 km, jež byla určena rodinám s malými dětmi, které jsou ještě v kočárku. Na trasu jich vyjelo 32 a jejich doprovod tvořilo 130 rodinných příslušníků. Nejmladšímu dítěti byly pouhé tři měsíce,“ řekl Josef Hrad.

I na cyklistických tratích bylo plno. Celkem 610 cyklistů se vydalo krajinou na kole. Nejvíce jich absolvovalo 45 kilometrů dlouhou trať – tu projelo 200 cyklistů. Pro velice náročnou MTB trasu se rozhodlo 74 bikerů.

„Akce byla mezi účastníky hodnocena jako velmi zdařilá. A o její popularitě svědčí také fakt, že se jí zúčastnilo několik turistů ze Slovenska. Za zmínku stojí i nejstarší účastník, jemuž bylo 84 let,“ doplnil Josef Hrad.

O hladký průběh 46. ročníku Měřínské padesátky se staralo 65 členů Klubu českých turistů při TJ Jiskra Měřín.