REPORTÁŽ: Měřínská padesátka překonala účastnický rekord

Do krásné přírody Českomoravské vrchoviny a za nádherného počasí zamířilo v sobotu 6. června při letošním, 44. ročníku turistického pochodu Měřínská padesátka a 3. Oblastního srazu cykloturistů 880 pochodníků a cyklistů. Pořadatelé z Klubu českých turistů Jiskry Měřín si tak mohli odškrtnout nový účastnický rekord – ten starý byl totiž o 34 zájemců nižší.

Měřín

Start a cíl byl na fotbalovém hřišti v Měříně. Pěší měli na výběr pět tras od 15, 25, 35, 50 a 100 kilometrů. Na nejdelší z nich však vyrazili nejzdatnější turisté už v pátek 5. června mezi 20. a 21. hodinou. Ostatní pochodníci všech věkových kategorií včetně rodičů s dětmi, kteří na Vysočinu zavítali z nejrůznějších koutů České republiky, se na tratě vydali v sobotním ránu mezi 8. a 10. hodinou.

„Počasí bylo fantastické, lepší jsme si nemohli přát. Na startu každý účastník obdržel mapku a popis celé trasy. Na každé z nich byl cestou dostatek příležitostí k občerstvení v restauracích a krčmách. A na všechny, kteří úspěšně dorazili do cíle, čekala výborná gulášová polévka s chlebem,“ uvedl předseda TJ Jiskra Měřín Josef Hrad.

Cykloturisté měli na výběr šest tras – na 25, 45, 65, 85 nebo 100 kilometrů a navíc také MTB trasu dlouhou 70 kilometrů. V cíli obdrželi diplomy a pamětní listy.

Všem, kterým ještě v nohách zbyla po absolvování pochodu energie, zahrála na závěr k tanci a poslechu skupina XXL Music (Dana & Pavel).

Obliba Měřínské padesátky v poslední době prudce stoupá – ještě v roce 2013 se jí zúčastnilo 454 turistů a loni jich už bylo 846. Měřínští se tak právem těší na příští, 45. ročník. Vyjde-li počasí, právem mohou pomýšlet i na překonání hranice tisíce turistů.