REPORTÁŽ: Město na kolech mělo jubileum prozářené sluníčkem a spokojeností

Královéhradecká krajská organizace Sport pro všechny uspořádala v neděli 11. září už popatnácté akci Město na kolech. Za velmi příznivého teplého počasí si tradiční projížďku městem nenechalo ujít 443 přihlášených zájemců.

Do místa startu u plaveckého bazénu u Kongresového centra Aldis přijeli všichni vyznavači všech možných kol a koleček. K vidění byla kola od těch nejstarších po nejmodernější, kolečkové brusle, byli tu i vozíčkáři a různě upravené speciály. Projížďku absolvovaly také děti na odrážedlech, na trojkolkách i koloběžkách a ti nejmenší ve speciálních sedácích na kolech rodičů.

„Akce se vydařila ve všech směrech. Samozřejmě velkou roli sehrálo počasí, ale přidávám i dobrou náladu účastníků a bezchybnou přípravu a organizaci. Jsme rádi, že všichni akceptují náš záměr, že nejde o žádné závody, ale o pohodovou vyjížďku městem, která byla na třech místech zpestřena koncertováním kapel – Country dohody v místě startu a cíle, Jazz Bandu na Tylově nábřeží a Tria Rio Vl. Španiel na Masarykově náměstí a zároveň i vystoupením členek AC Hip Hop Gábiny Baškové. Dobrým rozhodnutím byla změna suvenýru pro účastníky – místo tradičního trička jsme jim tentokrát věnovali praktické baťůžky,“ uvedla organizátorka Zdena Horčičková.

 „Jezdíme každý rok, vždycky se na to moc těšíme,“ nechala se slyšet Jaroslava Šlesingerová. „V klidu si projedeme město, zastavíme, kde chceme, poslechneme si pěknou muziku a dáme kávičku. Je to vždycky moc příjemně strávené nedělní dopoledne. Na kolech to však pro nás není ojedinělá akce, jezdíme pravidelně, v Hradci Králové a okolí je dostatek příležitostí,“dodala.

Město na kolech si získalo svoje pevné místo v kalendáři vyznavačů všech druhů koleček. K nejoriginálnějším týmům patřil Velociped Club z Nového Bydžova, který do Hradce Králové vyslal svých jedenáct členů v dobových kostýmech a na historických strojích ze začátku minulého století. Navíc jim známý propagátor tzv. kostitřasů Josef Zimovčák, který na vysokém jednokole mj. absolvoval i nejtěžší etapový závod na světě Tour de France, půjčil jedno ze svých cenných kol.

Pozornost poutala i celá řada speciálů, mezi nimiž bylo i nákladní kolo s přívěsným vozíkem pětadvacetiletého Jana Kučery: „Je to pro mě vlastně pracovní nástroj, jezdím s ním likvidovat nepřístupné stromy v lese, ale zejména pařezy ve městě. Samotné kolo je dlouhé 2,35 metru, k tomu přívěsná tyč a vozík: na tomhle zařízení jsem přepravoval i osmimetrové stromy – pět metrů bylo na kole a vozíku a tři metry mohlo přesáhnout s označením praporkem. Vozík má nosnost 300 kg, vezl jsem na něm i o sto víc, ale to už bylo hraniční. Speciální plošina na samotném kole uveze dvousetkilový náklad. Jezdím s tím i horské závody, na zakázku jsem schopen zájemcům takové kolo i postavit – přišlo by tak na 60 000 korun.“

Tradičním partnerem Města na kolech je královéhradecký magistrát, v pelotonu nikdy nechybí náměstek primátora Jinřich Vedlich: „Proč město tuhle akce podporuje? Je to jedna z nejznámějších a nejpopulárnějších akcí, proto je naše podpora vcelku pochopitelná. Padá na hodně úrodnou půdu, což dokazuje každoroční velký zájem veřejnosti. Hradec je po právu nazýván městem cyklistů, proto jsem rád, že už příští rok začne I. etapa výstavby očekávané cyklostezky Z mechu a kapradí mezi Hradcem Králové a Pardubicemi směrem na Vysokou nad Labem. Vyznavači cykloturistiky tak brzy dostanou možnost vyrazit i na druhou stranu než dosud při výletech po známé cyklostezce z Hradce Králové do Kuksu.“

V místě startu nechyběl ani bývalý ministr zdravotnictví a ředitel královéhradecké FN, poslanec Leoš Heger: „Tahle akce patří ke koloritu města, které je známé svými cyklistickými aktivitami i množstvím možností pohybu na kolech. Líbí se mi, je to vítaná příležitost pohybu pro širokou veřejnost. Zájem lidí je potěšující, jejich počet se v posledních letech drží na velice slušné hranici. Já jsem se aktivitám věnoval přes léto – například hory a veslování. Teď je to  trochu složitější. Rozběhla se předvolební kampaň, ve sněmovně jsou důležité zdravotnické zákony, ale jak je možnost, pohyb nešidím a nějaké ty aktivita se vždycky najdou.“

Nešlo o závody, proto nebyla ani žádná výsledková listina, přesto pořadatelé speciální ceny udělili. Nejstaršími účastníky byli devětasedmdesátiletí Zdeněk Javůrek, Miroslav Ježek (oba se zúčastnili všech 15 ročníků!) a Václav Mesner a osmasedmdesátiletá Jarmila Jindruchová. Oceněna byla i devětaosmdesátiletá vozíčkářka Helena Kohoutová a za úspěšné zdolání trasy si domů cenu odnesli třiapůlletý Max Vacek, který jel na kole, a sedmadvacetiměsíční Alena Honosková, která jela na odrážedle. V tradiční losované tombole bylo přes 60 cen od partnerů a sponzorů Města na kolech.