REPORTÁŽ: Město na kolech zkrápěly lijáky, ale pohodu 400 účastníkům neodplavily

Hradec Králové-kolaCentrum Hradce Králové se v neděli dopoledne proměnilo doslova v kolečkářský ráj. V rámci 13. ročníku jízdy Město na kolech sem dorazili cyklonadšenci všech věkových kategorií – od dvouletých dětiček až po ctihodného, sedmasedmdesátiletého kmeta. Osedlali všechno, co má kola a co lze pohánět lidskou silou. Účastníky přitom neodradilo ani nepříznivé deštivé počasí a na akci se jich sešly více než čtyři stovky.

Společný start akce Město na kolech, zařazené v tomto roce do projektu České unie sportu ČUS SPORTUJ S NÁMI se uskutečnil v 10 hodin. Dav cyklistů se přesně řídil heslem „Nebudeme závodit, budeme si užívat“ a vychutnával si jízdu místy a ulicemi, kam během roku hustá automobilová doprava nikoho za řídítky bicyklů nepustí. Na třech místech vyhrávaly k dobré náladě všem aktérům hudební skupiny.

„Z předpovědí meteorologů jsem měla hrozný strach a přiznám se, že jsem toho v noci před akcí moc nenaspala. Samozřejmě že počasí citelně ovlivnilo účast. Dopoledne to však ještě šlo, déšť nebyl tak intenzivní, ale odpoledne už jsme dostali tři pořádné spršky. Všichni jsme mokří, ale spokojení, že se nakonec podařilo jízdu zvládnout. Třeba dvouletí caparti zdolali úžasně celou šestikilometrovou trasu i na odrážedlech,“ popsala atmosféru Eva Víšková, jedna z organizátorek a manažerka sportu Královéhradecké krajské unie sportu.

_TMA0506 _TMA0551 _TMA0577 _TOM9644 _TOM9790

Trasa začínala u Plaveckého bazénu (50 m), vedla Šimkovými sady, přes Tyršův most a Masarykovo náměstí, poté se peloton vydal po stezce po Tylově nábřeží až k Labskému mostu a odtud zamířil zpátky k bazénu. Každý si mohl tuto trať projet, kolikrát chtěl.

„Rekord v počtu startujících tentokrát nepadl, ale velice mě potěšilo, že opět nechyběli naši tradiční účastníci. Například vozíčkáři se na jízdu už dlouho předem těší a přijeli by, i kdyby snad trakaře padaly! Kromě pěti pohárů od České sportovní unie pro vítěze věkových kategorií jsme všem, kteří absolvovali trať, dali trička a další drobné ceny od sponzorů akce,“ doplnila Eva Víšková.

Nejstarší model kola představil Petr Ragula, který je pravidelným účastníkem a dorazil i ve stylovém oblečení s cylindrem na hlavě. Jeho krásný veterán byl značky Mercedes z roku 1909. Kategorii nejpočetněji zastoupená rodina opanovali Lilgovi, kterých vyrazilo na jízdu celkem šest. Nejmladšími účastníky byli teprve dvouletí Hana Honosková a Daniel Hanzl.

_TOM9584   _TMA0533_TOM9708 _TOM9773_TMA0574

Nejstarším účastníkem se naopak stal sedmasedmdesátiletý Zdeněk Javůrek. „Na kole jezdím celý svůj život. Městem na kolech jsem vynechal, jen když jsem byl nemocný. V posledních třech letech jsem však pravidelně na startu,“ svěřil se Zdeněk Javůrek.

Od 13 hodin se pak Labské nábřeží v Hradci Králové proměnilo v tzv. Nábřeží sportu. Na cyklistické dopoledne tak plynule navázal projekt odboru kultury, sportu a cestovního ruchu hradeckého magistrátu, který ve spolupráci se sportovními kluby, tělovýchovnými a tělocvičnými jednotami ve městě připravil pro veřejnost – a zejména mládeže – prezentaci 55 různých sportovních odvětví a disciplín.

_TMA0588  _TMA0562  _TOM9622_TMA0572_TOM9638