REPORTÁŽ: Mezinárodní Krušnohorskou třicítku ovládli běžci z Libereckého kraje

Krušnohorská třicítkaPo roční přestávce o víkendu 14. a 15. února znovu ožil lyžařský areál v Novém Městě v Krušných horách. Sluníčko sice tentokrát zůstalo schované za mraky, ale jinak byly podmínky pro dvoudenní program letošního, 35. ročníku Mezinárodní Krušnohorské třicítky v běhu na lyžích přímo ideální. Dostatek sněhu, výborně připravené stopy a 250 účastníků na startu.

„V sobotu to bylo poněkud horší, protože bylo mlhavo a moc jsme na sebe neviděli. Teplota se však držela těsně pod nulou, což všem vyhovovalo. A navzdory jarním prázdninám i doznívající chřipkové epidemii byla solidní také účast,“ pochvaluje si ředitelka závodu Věra Chvátalová z pořádajícího oddílu Lokomotiva Teplice.

Úvodní den je už tradičně vyhrazen tzv. Malé Krušnohorské třicítce, určené především mládežnickým kategoriím a měřením sil příchozích a veteránů. Na pořadu byly tratě o délce od jednoho až do patnácti kilometrů. Dospělí závodníci je absolvovali volnou technikou, naopak nejmladší lyžaři zdolávali porce 1 nebo 5 km klasicky. Mužskou patnáctku vyhrál Němec Peter Hoffmann, mezi ženami byla nejrychlejší Jana Jetmarová z Jablonce nad Nisou.

„V sobotu závodilo 120 běžců a potěšilo nás, že opět přibylo zájemců z řad mládeže. Počty dětí každoročně narůstají a zájem o běžecké lyžování stoupá. Radost jsme měli z výkonů závodníků Lokomotivy Teplice, kteří zvítězili ve všech kategoriích. V cíli obdrželi nejmenší účastníci diplomy, poháry a sladkosti. Bohužel, museli jsme diskvalifikovat jednoho malého lyžaře, který v přemíře snahy zazmatkoval a zahnul do cíle o jednu zatáčku dříve. Bylo nám ho líto, ale určitě si bude tuhle chybu už navždy pamatovat,“ popsala sobotní průběh Věra Chvátalová.

Krušnohoská třicítka Krušnohoská třicítka Krušnohoská třicítka Krušnohoská třicítka Krušnohoská třicítka

Hlavní závod Mezinárodní Krušnohorská třicítka odstartoval v neděli půl hodiny před polednem. To už mlha zmizela a účastníci se tak mohli kochat krásnými scenériemi Krušných hor. Do dvou stop vyrazili klasickým způsobem také mnozí běžci, kteří si změřili síly už den předtím. V cíli je navíc lákal zajímavý finanční bonus, neboť na nejúspěšnějšího muže v součtu časů z obou dnů čekala prémie 8 000 Kč, na nejlepší ženu 5 000 Kč.

Hoffmannovi prvenství tentokrát sebral Daniel Šlechta z Jiskry Harrachov, ale součet časů měl Němec lepší, a tak prémie putovala za hranice. Mezi ženami dominovala opět další zástupkyně Libereckého kraje – dálková běžkyně Jana Jetmarová. Ta také zaslouženě získala pětitisícový bonus.

S výjimkou jediného běžkaře, který na trati nešťastně zlomil hůlku, všichni ostatní závodníci úspěšně dosáhli cíle.

Krušnohoská třicítka Krušnohoská třicítka Krušnohoská třicítka Krušnohoská třicítka

Vítězové jednotlivých kategorií – sobota, hoši (2005 a mladší) 1 km: Václav Vágner 4:29,6 min., dívky (2005 a mladší) 1 km: Barbora Polanská 4:47,8 min., žáci (2001 – 2004) 5 km: Martin Jeřábek 17:01,8 min., žákyně (2001 – 2004) 5 km: Zuzana Matějková (všichni Lokomotiva Teplice)18:08,1 min., muži 15 km: Peter Hoffmann (Něm.) 47:37,4 min., ženy 15 km: Jana Jetmarová (Ski klub Jablonec nad Nisou) 51:13, 7 min.

Neděle, 35. ročník Mezinárodní Krušnohorské třicítky – muži 30 km: Daniel Šlechta 1:37:25 hod., ženy 15 km: Jana Jetmarová 57:35 min., muži nad 40 let 30 km: Josef Vajner (Český ski klub Vysoké nad Jizerou) 1:51:49 hod., ženy nad 40 let 15 km: Helena Valentová (Klub akademických klasiků) 1:20:18 hod., rámcový závod 15 km: Jakub Doležal (Lokomotiva Teplice) 58:44 min.

Kompletní výsledky z 35. ročníku Mezinárodní Krušnohorské třicítky jsou na adrese: www.sportsoft.cz/cs/zavod/overview/1422.